Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Bütçe Planındaki Çöküşten Sonra İlk Açıklama Geldi!

İngiltere Başbakanı Liz Truss, bu zaman kadar yaptıklarının hata olduğunu kabul etti ve parlamentodan özür diledi. Haberin detayları aşağıda;
İngiltere Bütçe Planındaki Çöküşten Sonra İlk Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere dün önerilen ekonomik planda geri adım atarak vergilerdeki kesinti planını süresiz olarak kaldırıldı. Yeni tedbirlerde alınacak yol planı açıklanırken bugün İngiltere Başbakanı Liz Truss gündeme ilişkin yorumlarda bulundu.

Yaptığı konuşma sırasında bazı milletvekillerinden “İstifa edin!” çağrısını alan Truss, “Ben bir savaşçıyım ve vazgeçmiyorum!” dedi. İngiltere’nin ekonomik istikrara sahip olduğundan emin olmak için ulusal çıkarlara göre hareket edildiğini kaydetti.

Son dönemde sterlinde büyük kayıp yaşayan İngiltere’de, Başbakan Truss hatalar yaptığını kabul etti ve parlamentodan özür diledi. Ancak İngiliz halkına yardım etmek için işe devam edeceğini açıkça belirtti.

Yeni atanan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt dün finansal istikrarı yeniden sağlamak için politikaların çoğunu tersine çevirdi. Ancak bu durum zaten krizle mücadele eden İngiliz halkını zor duruma soktu.

Truss açıklamasında yeni revize edilen bütçe planı ile enerji fiyat garantisini verdiklerini paylaştı. Ulusal Sigorta’nın da teslim edildiğini belirterek, demir yollarını bozan militan sendikaları durdurmak için de çalışmaların süreceğini ve teslim edileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Bütçe Planı’nda Geri Adım

İngiliz piyasalarını derinden etkileyen ve çıktığı günden beri sterlini sarsan vergi planından dün geri adım atıldığı duyurulmuştu. Bakan Hunt yaptığı açıklamada gelir vergisindeki kesinti planının süresiz olarak kaldırıldığını açıklamıştı.

Temel gelir vergisi oranının ekonomik koşullar kesintiye izin verene kadar yüzde 20’de kalacağı belirtmişti. Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) tahmini ile birlikte 31 Ekim’de İngiltere hükümetinin kapsamlı bir mali kurallar ve ek önlemler yayımlayacağına dikkat çekmişti.

İngiltere’de enflasyonu ise tüm bu sorunlar yaşanırken Eylül’de 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak, aylık bazda yüzde 0,5 yükseldi. Eylül dönemi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda ise yüzde 10,1 artış gösterdi.

Ülkede üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise yüksek seviyesini koruyarak, Eylül’de yıllık bazda yüzde 20 oranında arttı. Bir önceki aya göre kıyaslandığındaysa yüzde 0,4 düşüş beklentisine karşın yüzde 0,4 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın