Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Maliye Bakanı Vergi İndiriminde Geri Adım Attı

Jeremy Hunt, İngiltere'nin Büyüme Planı’nda yer alan ve mecliste yasalaşmamış olan vergi önlemlerinin neredeyse tamamının iptal edildiğini duyurdu.
İngiltere Maliye Bakanı Vergi İndiriminde Geri Adım Attı
HABER GİRİŞ

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt bugün mali sürdürülebilirliği destekleyecek Orta Vadeli Mali Plan’da alınacak yeni tedbirlere açıklık getirdi. Ekim ayının ortasında bakanlık görevine gelen Hunt, geldiği günden beri vergi oranlarını düşürmenin yanlış olduğunu savunuyor.

İngiliz piyasalarını derinden etkileyen ve çıktığı günden beri sterlini sarsan vergi planında geri adım atıldı. Bakan Hunt yaptığı açıklamada gelir vergisindeki kesinti planının süresiz olarak kaldırıldığını kaydetti.

Temel gelir vergisi oranının ekonomik koşullar kesintiye izin verene kadar yüzde 20’de kalacağı belirtildi. 23 Eylül’de duyurulan vergi oranı reformlarının artık devam etmeyeceğini açıkladı.

Bugün açıklanan planın İngiltere Başbakanı Liz Truss’un 14 Ekim Cuma günü açıkladığı kurumlar vergisi indiriminin iptal edilmesinden başka ön ödemeyi de temsil ettiği belirtildi.

Yapılan Değişiklikler 32 Milyar Sterlin Değerinde

Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) tahmini ile birlikte 31 Ekim’de İngiltere hükümetinin kapsamlı mali kuralları ve ek önlemlerinin yayımlanacağına dikkat çekildi. Ayrıca Hunt, Büyüme Planı’nda yer alan ve mecliste yasalaşmamış olan vergi önlemlerinin neredeyse tamamının iptal edildiğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Tüm yapılan değişikliklerin yılda yaklaşık 32 milyar sterlin değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Hükümetin, haneleri ve işletmeleri yüksek enerji fiyatlarından korumak için Büyüme Planı kapsamında da destek açıkladı. Enerji Fiyat Garantisi ve Enerji Faturası Yardım Programı’nın yükselen enerji maliyetleri olan milyonlarca hane ve işletmeyi desteklediği paylaşıldı.

Nisan 2023’e Kadar Destekler Devam Edecek

Bir dahaki Nisan ayına kadar bu desteklerin devam edeceğini açıkça belirten Hunt, Nisan 2023’ten sonra ise hane ve işletmeleri enerji faturalarıyla desteklemeyi değerlendirmek için hazine ile bir inceleme başlatılacağını duyurdu.

Yapılan incelemenin amacının ise vergi mükelleflerine planlanandan önemli ölçüde daha az maliyetli olacak faturalar için yeterli destek sağlanacak şekilde yeni bir yaklaşım tasarlanacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın