Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Artan Risk Ortasında Piyasaya Yeniden Müdahale Ediyor

İngiltere Merkez Bankası, devlet tahvillerindeki benzersiz satış dalgasının ardından piyasaya yeniden müdahale ederken finansal istikrar riskine karşı uyardı.
İngiltere Artan Risk Ortasında Piyasaya Yeniden Müdahale Ediyor
Yorum

Dün, piyasa işleyişini desteklemek için ek önlemler aldığını duyuran İngiltere Merkez Bankası (BOE), bugün tahvil piyasalarına yeniden müdahale edeceğini duyurdu. İngiltere finansal istikrarına yönelik risk konusunda uyaran BOE, Birleşik Krallık devlet tahvili alımlarının kapsamını, 11 Ekim’den 14 Ekim’e kadar endeks bağlantılı tahvilleri de içerecek şekilde genişleteceğini açıkladı.

Hareket, BOE’nin Cuma günkü satın alma planının planlanan bitişinden önce dün günlük tahvil alımları için limiti artırmasının ardından geldi.

Pazartesi gününe kadar 8 günlük ihale ile 40 milyar sterline kadar tahvil alımı teklif eden ve 5 milyar sterlin tahvil alımı gerçekleştiren BOE, kalan beş ihalenin her birinin 5 milyar sterline kadar olan maksimum kapasitesini artırmaya hazır olduğunu bildirmişti.

Her sabah ihale boyutunu açıklayacağı bilgisini paylaşan BOE, bugünkü ihale için 10 milyar sterlin maksimum boyut belirledi. Kurum bugünkü duyuruda şu ifadeleri kullandı:

“Bu operasyonların amacı, borç odaklı yatırım fonlarının uzun vadeli tahvil piyasasındaki oynaklıktan kaynaklanan dayanıklılıklarına yönelik riskleri ele almalarını sağlamaktır. Borç odaklı yatırım fonları geçen hafta bu noktada önemli ilerleme kaydetti. Ancak hafta başında, özellikle endekse bağlı tahviller olmak üzere Birleşik Krallık hükümet borcunun daha da önemli bir şekilde yeniden fiyatlandığı görüldü. Bu pazardaki işlevsizlik ve kendi kendini güçlendiren yangın satışı dinamikleri olasılığı, İngiltere finansal istikrarı için önemli bir risk oluşturuyor.”

Yeni hamle, İngiltere Merkez Bankası’nın olağanüstü kurtarma paketinin birkaç gün içinde ikinci genişlemesini işaretledi.

Banka, uzun vadeli Birleşik Krallık devlet tahvillerinde eşi benzeri görülmemiş bir satışın, yaygın olarak Birleşik Krallık emeklilik planları tarafından tutulan borç odaklı yatırım (LDI) fonlarını çökertmekle tehdit etmesinin ardından 28 Eylül’de acil müdahalesini başlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu