Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed/Brainard Enflasyona Karşı Sıkılaştırmanın Süreceği Sinyalini Verdi

Fed Başkanı Yardımcısı Lael Brainard, kısıtlayıcı politikaya bir süre daha devam edeceklerini ve enflasyonla mücadele edeceklerini söyledi.
Fed/Brainard Enflasyona Karşı Sıkılaştırmanın Süreceği Sinyalini Verdi
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard, enflasyonun yakında gerilemeye başlayabileceğinin nedenlerini sıralarken, merkez bankasının fiyat artışları önemli ölçüde yavaşlayana kadar faiz artırımlarının süreceği mesajını verdi. Ekonomideki kısıtlayıcı politikaya devam edeceklerini belirtti.

Brainard, “Enflasyonun zaman içinde hedefe geri dönmesini sağlamak için para politikası bir süre kısıtlayıcı olacak” değerlendirmesinde bulundu. Fed, ABD’de son 40 yılın en hızlı enflasyonunu bastırmaya çalışırken, bu yıl faiz oranlarını beş kez yükseltti ve sıkılaştırma politikasında dünyanın dört bir yanındaki muadillerine katıldı.

Pek çok ülke faiz oranlarını bu kadar hızlı yükselttiğinden, ekonomistler daha yüksek bir küresel durgunluk riski konusunda uyardılar ve piyasalar kargaşaya karşı daha savunmasız hale geldi.

Brainard: Fed Tüm Riskleri Hesaba Katıyor

Brainard, eşzamanlı küresel sıkılaştırmanın etkisinin büyük olacağını belirterek, Fed’in oranları belirlerken bu etkileri hesaba kattığını söyledi.

Faiz oranları ve döviz kurlarındaki beklenmedik hareketlerin sınır ötesi etkilerinin yanı sıra kötüleşen şartların finansal kırılganlıklarla etkileşime girebileceğinin farkında olduklaırnı sözlerine ekledi. Fed Başkan Yardımcısı, finansal piyasalardaki kırılgan likiditenin, endişeyi artırabileceğini kabul etti.

GCM Yatırım Banner

Fed’in dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarıyla yakın temas halinde olduğunu ve birçok küresel para otoritesinin enflasyona karşı mücadelede birleştiğini vurgulayan Brainard, politika belirlerken birbirlerine karşı şeffaf olmaya çalıştıklarını söyledi. Fed’in küresel finansal istikrar yetkilileriyle de düzenli etkileşimleri olduğunu belirtti.

Brainard küresel bir ekonomide faaliyet gösterdiklerinin farkında olduklarını belirterek, ABD’deki finansal koşulların yurt dışına yayıldığını çok iyi bildiklerini ifade etti. Büyüme görünümüne yönelik yurt dışından ve yurt içinden kaynaklanan riskleri sıralarken, enflasyonla hızlı mücadele etmenin öneminin altını çizdi.

Sıkıştırma döngüsünde farklı türde riskler olduğunun farkında olduklarını belirten Brainard bir noktada risklerin iki yönlü hale gelebileceğini ve şu an için enflasyona odaklandıklarını söyledi. Kümülatif sıkılaştırmanın ekonomiye yansımasının ve enflasyonu aşağı çekmesinin biraz zaman alacağını belirtti.

Brainard’ın açıklamaları, diğer Fed yetkililerinin görüşleri ile uyumlu. Son olarak Chicago Fed Başkanı Charles Evans, gelecek yıl yüksek faiz oranlarının uygulanabileceğinin sinyalini verdi. Federal Rezerv’in enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürme kararlılığını yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.