Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed/Williams: Enflasyon Çok Yüksek ve 2023’te Düşecek

New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon ve gelecekteki faiz artırımlarına dair görüşlerini paylaştı. Ayrıntılar haberde…
Fed/Williams: Enflasyon Çok Yüksek ve 2023’te Düşecek
HABER GİRİŞ

New York Fed Başkanı John Williams, Federal Rezerv agresif parasal sıkılaştırma politikası yoluyla tüketici fiyatlarını düşürmeye çalışırken, enflasyonun 2023’te bir noktada önemli ölçüde düşeceğini söyledi.

Federal Rezerv önceki beş toplantıda faizleri 300 baz puan artırdı, ancak Williams, 40 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyonu dizginlemek için daha fazla artışa ihtiyaç duyulacağını düşünüyor. Fon oranının 2023’ün sonunda yüzde 4.6 ile zirveye ulaşacağını tahmin ediyor.

Williams: Enflasyon Çok Yüksek

Williams enflasyonun çok yüksek ve Fed’in olması gereken yerden çok uzakta olduğunu belirtti. Fed yöneticisi oranları kısıtlayıcı bölgeye daha da yükseltmenin yanı sıra, bilançonun önemli bir hızla küçültülmesi için çalıştıklarını söyledi.

İş gücü piyasasında yavaşlama görmenin mümkün olduğunu belirten Williams, gelecek yıl pozitif büyüme beklemediğini ve işsizliğin artacağını söyledi.

Bilanço, Nisan ayındaki zirveden yüzde 2 düşüşle 5 Ekim’de 8.76 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Niceliksel sıkılaştırma aracının bir parçası olarak, Fed şu anda bilançosunu ayda 95 milyar dolar azaltıyor. Bu önceki üç ayın iki katı büyüklükte bir daralmaya işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Williams’ın açıklamaları, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam ve işsizlik raporunun ardından geldi. Ülkede işsizlik beklentilerin de altında gelerek yüzde 3.5 seviyesine ulaştı. Tahminler yüzde 3.7 oranında geleceği yönündeydi.

Fed’in bir sonraki toplantısı Kasım ayında gerçekleşecek ve beklentiler bir 75 baz puanlık daha faiz artırımı yapılacağı yönünde. Faiz aracından elde edilen veriler bu oranda bir artış olasılığının yüzde 79,6 seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester’den de Williams ile benzer doğrultuda açıklamalar gelmişti. Mester, enflasyonla mücadelelerinin tek odağı olduğunu belirterek, faiz artırımlarının devamına işaret etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.