Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed/Kashkari: “Faiz Artırımını Durdurmaktan Uzağız”

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed'in faiz artırımına devam edeceğine dair sinyal verdi. İşte detaylar...
Fed/Kashkari: “Faiz Artırımını Durdurmaktan Uzağız”
HABER GİRİŞ

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, katıldığı bir konferansta Amerika Merkez Bankası’nın (FED) kararlarını yönelik değerlendirmede bulundu.

Bankanın enflasyonu düşürme görevini tamamlamadığını ve faiz artırımı durdurmaktan “oldukça uzak” olduğunu söyledi. Yapılacak daha çok işin olduğunu belirtti. Altta yatan enflasyonun sağlam bir şekilde zirveye ulaştığını ifade etti.

“Yüksek Faizli Bir Ortamda Bazı Başarısızlıklar Olabilir”

Kashkari, daha yüksek faizli bir ortama geçerken küresel ekonomide bazı kayıpların ve bazı başarısızlıkların olacağını tamamen beklediğini söyledi. Bunun kapitalizmin bir doğası olduğunu aktardı.

Amerikan ekonomisini istikrarsızlaştırabilecek risklere karşı gözlerin açık tutulması gerektiğini ifade etti. Politika konusundaki duruşun değişme çıtasının çok yüksek olduğunu söyledi.

Fed üyesi, emtia fiyatlarının yukarı ve aşağı hareket ettiğini, ancak temel enflasyonun daha katı olma eğiliminde olduğunu söyledi. Bunların doğru yönde ilerlediğine dair henüz bir kanıt görmediklerini aktardı. Minneapolis Fed başkanı, bu yılın başından bu yana en hızlı sıkılaştırmasıyla sarsılan finansal piyasalardaki kargaşanın kendilerini caydırmayacaklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesi Fed geçtiğimi Eylül ayında faiz kararını açıklamıştı. Faiz oranını 75 baz puan artırarak federal fon oranı yüzde 2,50’den 3,25’e ulaşmıştı.

Sonrasında Fed üyelerinden konuya dair değerlendirmeler gelmişti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini aktarmıştı. Fed’in faiz artırımlarının yabancı merkez bankaları için imkansız koşullar yarattığı yönündeki suçlamalara karşı çıkmıştı.

Yakın bir zamanda ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Fed’e uyarıda bulundu. Uyguladığı politikaların dünyanın geri kalanını etkilediği için son derece dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Ülkelerin resesyona girme ihtimalini yüksek olduğunu aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.