Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bullard: Faiz Artırımları Diğerleri için Sürpriz Değil

FED’in en şahin üyelerinden biri olarak tanınan James Bullard, kurumun dürüst olduğunu belirterek politikalarını savundu. İşte detaylar,
FED/Bullard: Faiz Artırımları Diğerleri için Sürpriz Değil
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinden, yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceklerini ve piyasaların artık mesajı anladığı yönünde açıklamalar geldi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın yorumu, bunların sonuncusu oldu. Sanal bir gelişen piyasa forumunda, bankanın dot plot (nokta grafiği) tahminlerine atıfta bulunarak komitenin bu yıl makul miktarda ek hamle bekliyor gibi göründüğünü söyledi.

Ayrıca FED’in agresif faiz artırım politikasının yabancı merkez bankaları için imkansız koşullar yarattığı yönündeki suçlamalara karşı çıktı. FED’in bu yılki hamlelerinin, diğer sıkılaşma döngülerine kıyasla sürpriz olmadığını savundu. Bullard, konuyla ilgili şöyle açıklamada bulundu:

“Daha önceki dönemde, yani niceliksel genişleme döneminde, yabancı merkez bankaları Fed’in kararına şaşırdıklarını ve politikamızın ne olduğundan emin olmadıklarını söylediler. Ama burada, sanırım bunu netleştirdik ve dürüst olduk.”

Böylelikle, yabancı merkez bankaları birlikte hareket edebildi ve politikalarını ayarlayabildi. FED üyesi, İngiltere’deki duruma da değindi.

GCM Yatırım Banner

Bazı analistler, sterlindeki çöküş ve İngiltere’deki gelişmelerin küresel finansal istikrar konusunda bir endişe işareti olduğu konusunda uyarı yaparken Bullard, endişeleri göz ardı etti. Fed’in her zaman finansal istikrar risklerini izlediğini söyleyerek şimdiye kadar durumun gayet iyi olduğunu savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın