Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Mester: Enflasyonu Düşürmek Tek Odağımız Olmalı

Sadece enflasyonu düşürmeye odaklanmaları gerektiğini söyleyen FED Cleveland Başkanı Mester, bunun getireceği yan etkileri bildiğini kaydetti.
FED/Mester: Enflasyonu Düşürmek Tek Odağımız Olmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, yine gündemin esas konusu olan faiz ve enflasyon meselesine değindi. FED’in faiz oranlarını artırmasının işsizlik üzerinde olumsuz etki yaratmasını beklediğini söyleyen Mester, fakat bunun enflasyonla mücadeleyi durduramayacağını belirtti.

FED’in tek odak noktasının enflasyonu düşürmek olması gerektiğini, sağlıklı şartların yeniden oluşması isteniyorsa bunun yapılması gereken tek şey olduğunu sözlerine ekledi.

Enflasyonu düşürmenin biraz daha zaman alacağını ifade eden Mester, gelecek yıl için faiz indiriminin uzak olduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada FED’in fiyat istikrarını sağlama konusunda her zaman başarılı olamadığını belirterek, Büyük Buhran zamanında yaşanan sıkıntılara değindi.

FED/Waller: Enflasyonda Kayda Değer İlerleme Olana Kadar Faiz Artışını Destekliyorum

FED üyesi Christopher J. Waller de dün acıkılama yapan isimler arasında yer aldı. Waller, enflasyon ve faiz kıskacı içinde konut piyasasını değerlendirdi.

GCM Yatırım Banner

Gayri safi yurt içi hasılanın ilk yarıda daraldığını, yılın ikinci yarısında iyimserlik gösterse de trendin altında bir büyüme beklediklerini söyledi.

İşsizlik oranının yükseldiğini ve bugün açıklanacak tarım dışı istihdamda 260 bin artış beklediklerini açıkladı.

Öncü verilerin Ağustos ayında enflasyonun çok yüksek kaldığını doğruladığını belirten Waller, enflasyon konusunda henüz anlamlı bir ilerleme kaydedemediklerini ve bu sağlanana kadar FED’in bilançosunda devam eden indirimlerle birlikte faiz artışlarının devam etmesini desteklediğini sözlerine ekledi.

Söz konusu tablo itibarıyla konut arz ve talebinde dengesizlik olduğunu, konut sektörünün faiz oranlarına çok duyarlı olduğunu söyledi.

Pandemi boyunca düşük faiz oranları ve yeni hanelerin oluşması nedeniyle konut talebinin güçlü bir şekilde arttığını ancak daha sonra FED’in para politikasını sıkılaştırması nedeniyle pazarda dengesizlik başladığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.