Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’nin Vergi Reçetesi: Zengini Değil, Yoksulu Destekleyin

IMF, doğal afetlerle zor duruma düşen kırılgan ekonomilerden olan Pakistan için tavsiye paylaştı. Ekonomiyi ayağa kaldırmak için varsıl değil, yoksul kesimin desteklenmesi gerektiği mesajı verildi.
IMF’nin Vergi Reçetesi: Zengini Değil, Yoksulu Destekleyin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), geçen yıl Ağustos ayında yaşadığı sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Pakistan’ı mercek altına altı. Kırılgan ekonomiler arasında yer alan Pakistan’ın kriz ortamından çıkması için IMF’nin reçetesi, adil vergi sistemi oldu.

Çöküş halindeki ekonomisini toparlamak için fon talep eden İslamabad’ın yapması gerekenin, yoksul kesimi korumak olduğunun altı çizildi.

Münih Güvenlik Konferansı’nda Almanya merkezli medya kanalı Deutsche Welle’ye (DW) konuya ilişkin görüşünü paylaşan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Pakistan için tavsiyelerini şöyle paylaştı:

“Bizim talep ettiğimiz şey, Pakistan’ın bir ülke olarak işlevini yerine getirebilmesi ve borçlarının yeniden yapılandırılması ve tehlikeli bir duruma düşmemesi için gereken adımları atması.”

Yaşadığı doğal afetin sonucunda 30 milyar doları aşkın zarar kaydeden ülkenin, toparlanması ve borçlarına sadık kalabilmesi için varsıl kesime yönelmesi gerektiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

IMF Başkanı, çok para kazanan kesimin ekonomiye katkı sağlamasının elzem olduğuna dikkat çekerek şöyle ifade kullandı:

“İki şeyi vurguladığımızı belirtmek isterim. Birincisi, vergi gelirleri. Çok para kazananlar, kamu ya da özel sektör, ekonomiye katkıda bulunmalı. İkincisi, sübvansiyonları sadece gerçekten ihtiyacı olan insanlara yönlendirerek paranın daha adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamak.”

Devlet sübvansiyonlarından zenginlerin faydalanmaması gerektiğinin altını çizerek, “Bunlardan yararlananlar yoksullar olmalı. Pakistan’ın yoksul halkının korunmasını istiyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.