Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’nin İki Numaralı İsmi 2023’te Küresel Büyümeden Umutlu

IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, Çin ekonomisindeki toparlanma etkisinin küresel çapta da hissedileceğini açıklayarak, iyimser mesajlar verdi. İşte detaylar;
IMF’nin İki Numaralı İsmi 2023’te Küresel Büyümeden Umutlu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Gopinath, küresel büyümenin 2. yarıdan itibaren toparlanacağını ileri sürdü.

Uluslararası Para Fonu’nun 2 numaralı yetkilisi, Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede küresel büyümeye yönelik iyimser mesajlar verdi. Çin ekonomisinin açılmasının dünya için de iyi bir haber olduğunu vurguladı.

Çin’in ekonomisindeki toparlanmanın, etkisini dünyanın kalanına da yansıyacağını ileri sürdü.

IMF’nin Küresel Ekonomi Raporu Revizyon Edilmeyecek

IMF, küresel büyüme tahminlerini 3 kez revize ederek düşürmüştü. Gopinath, bir dahaki küresel ekonomi raporunu Ocak ayının sonunda paylaşacak olan IMF’nin önemli bir revizyon yapmayacağının bilgisini verdi.

Gopinath yaptığı açıklamada 2023’ün de zorlu bir yıl olacağını öne sürdü. Ancak 2023’de küresel büyümenin yılın ikinci yarısından sonra artacağına ve en kötüsünün görülmeyeceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Almanya’nın Zürih şehrinde ABD ile Çin’in yakınlaşmasına işaret eden Gopinath, iki ülke arasındaki temasların dünya için de önemli olduğunu vurguladı. ABD’nin bir an önce borç tavanını artırıp bunu sorun olmaktan çıkarması gerektiğini söyleyerek görüş bildirdi.

Çin Ekonomisi 2023 Yılında Toparlayacak

Bloomberg haberinde, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin dün ülkesiyle ilgili Davos’ta yaptığı konuşmaya da yer verdi. Çin’deki büyümeye dair olumlu görüş bildiren Liu He, bu sene Covid-19 vakalarının ülkede zirveyi gördüğünü ancak ekonomideki büyümenin artık pandemi öncesi seviyelere döneceğini açıklamıştı.

Çin’de dün açıklanan gayri safi yurt içi hasıla verilerine göre ülke ekonomisi, 1976 yılından bu yana en kötü ikinci büyümesini göstermişti. 2022 yılının tamamında yüzde 3 büyüyen Çin ekonomisi, pandeminin patlak verdiği 2020 yılında yüzde 2,2’lik büyüme kaydetmişti.

IMF Ekim ayında açıkladığı küresel ekonomi raporunda, küresel büyümenin 2021’deki yüzde 6’dan 2022’de yüzde 3,2’ye ve 2023’te yüzde 2,7’ye yavaşlayacağını söylemişti. Küresel enflasyonun 2021’de yüzde 4,7’den 2022’de yüzde 8,8’e yükseleceğini bildirmişti. Ancak 2023’te yüzde 6,5’e ve 2024’te yüzde 4,1’e gerileyeceğine işaret etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.