Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Yüksek Faiz Uyarısı: Hazır Olunmalı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, faiz oranlarının tahmin edilenden daha fazla bir süre yüksek kalabileceğini söyledi.
IMF’den Yüksek Faiz Uyarısı: Hazır Olunmalı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde küresel ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Georgiea küresel ekonominin bu yıl şaşırtıcı derecede dirençli olduğunu ancak art arda gelen salgın ve savaş şoklarından toparlanma sürecinin yavaş ve düzensiz olmaya devam ettiğini söyledi.

Bu yıl ve gelecek yıl için küresel ekonomik büyüme tahminlerinin yüzde 3 oranında olduğunu belirten Georgieva, orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf kaldığını ifade etti.

Georgieva, küresel ekonomik büyümenin geçen yılki toplantılarında yaptıkları tahminlerden biraz daha iyi olduğunu ancak son 30 yıldaki yüzde 3,8’lik büyüme seyrini karşılamadığını söyledi.

Enflasoyn tarafında iyi haberler olduğunu belirten IMF Başkanı, “Enflasyon yavaşlıyor. Geçen yıl yüzde 9’un üzerinde olan manşet enflasyonun 2024’te yüzde 4,8’e düşmesini bekliyoruz. Çekirdek enflasyon hala geride kalıyor ve sonuç olarak ne yazık ki faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması için hazırlıklı olmamız gerek.” diye konuştu.

Faiz oranlarının 2024’e belki de 2025’e kadar yüksek kalabileceğini söyledi. Enflasyonun hala hedefin gerisinde olduğu yerlerde merkez bankalarının ihtiyatlı olmaya devam etmeleri ve geleceğe yönelik niyetlerini verilere dayalı olarak aktarmaları gerektiğini belirtti. Sürecin finans otoriteleri için zor bir dönem olacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

ABD’de büyümenin üçüncü çeyrekte beklentileri aştığını ve enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu belirten Georgieva, Çin’e ilişkin büyüme tahminlerini geçen hafta yükselttiklerini hatırlattı. Dünya ekonomisinin iki büyük “motoru” olan ABD ve Çin için iyi olanın dünyanın geri kalanı için de iyi olduğuna dikkat çekti.

Georgieva ayrıca İsrail-Filistin çatışmalarının, ekonomik açıdan bunun merkezinde bulunan ülkeler için “yıkıcı” olduğunu aktardı. Komşu ülkeler Lübnan, Ürdün ve Mısır için riskli durumlara işaret eden IMF Başkanı, çatışmanın uzun sürmesi riskinin ve jeopolitik ayrışma üzerindeki olumsuz etkilerinin de o kadar yüksek olacağı uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.