Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Güncelleme: Türkiye Ekonomisi için Yeni Büyüme Tahmini

Uluslararası Para Fonu, 2024 yılına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini güncellerken Türkiye için yeni büyüme beklentisini de açıkladı. Detaylar haberde;
IMF’den Güncelleme: Türkiye Ekonomisi için Yeni Büyüme Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2024 yılına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminlerini güncelledi. Raporda genel küresel görünümün yanı sıra ABD, Çin gibi büyük ekonomilere ve Türkiye ekonomisine ilişkin yeni beklentilere yer verildi.

“Yavaşlayan Enflasyon ve İstikrarlı Büyüme Yumuşak İnişin Yolunu Açıyor” başlığıyla paylaşılan raporda, küresel ekonomik büyüme tahmininin yükseltilmesi dikkat çekti.

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,1 büyümesinin beklendiği, büyüme hızının 2025 yılında ise yüzde 3,2 olacağının tahmin edildiği bildirildi. Kurum, Ekim 2023 raporunda, küresel ekonominin 2024’te yüzde 2,9 ve 2025 yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Yukarı yönlü bu revizyonda etkili en önemli unsurların, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı gelişmekte olan büyük ekonomilerin beklenenin üstünde dayanıklılık göstermesi ve Çin’deki mali destek olduğu ifade edildi.

Türkiye Ekonomisi Tahmininde Yukarı Yönlü Güncelleme

Genel görünümde olduğu gibi Türkiye ekonomisinin bu yıla dair büyüme tahmininde de yukarı yönlü revizyon gerçekleştirildi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında yüzde 3,1 ve 2025 yılında yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği ifade edildi. Geçen yılki tahminlerde Türkiye ekonomisinin 2024’te yüzde 3 ve 2025’te yüzde 3,2 büyüyeceği beklentisi ortaya koyulmuştu.

Raporda ayrıca ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin 2024 yılı için yüzde 1,5’ten yüzde 2,1’e yükseltilirken 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü kaydedildi.

Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin 2024 yılı için yüzde 1,2’den yüzde 0,9’a, 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7 seviyesine düşürüldüğü belirtildi.

IMF Küresel Ekonomide Büyüme Tablosu
Kaynak: IMF

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerine bakıldığında 2024 yılı için Almanya (yüzde 0,9’dan yüzde 0,5’e), İspanya (yüzde 1,7’den yüzde 1,5’e) ve Fransa’da (yüzde 1,3’ten yüzde 1’e) büyüme tahminlerinin indirilmesi, İtalya (yüzde 0,7) ve İngiltere (yüzde 0,6) için ise aynı seviyede kalması dikkat çekti.

Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri kategorisinde Çin ( yüzde 4,2’den yüzde 4,6’ya), Hindistan (yüzde 6,3’ten yüzde 6,5’e) ve Rusya (yüzde 1,1’den yüzde 2,6’ya) ekonomilerine ilişkin büyüme beklentilerinin 2024 yılı için yükseliş gösterdiği ifade edildi.

Küresel Manşet Enflasyonda Düşüş Tahmini

Raporun devamında küresel enflasyona değinilirken küresel manşet enflasyonun bu yıl yüzde 5,8‘e, gelecek yıl ise yüzde 4,4‘e düşmesinin beklendiği bildirildi.

Küresel ekonomide sert iniş olasılığının artık azaldığı, enfasyondaki düşüş ve istikrar kazanan büyümeyle birlikte küresel ekonomik gelişime yönelik risklerin dengelenmeye başladığı ifade edildi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, geçen aylarda yaptığı konuşmada, son dönemde enflasyonla mücadele konusunda alınan sonuçların ve hizmetlere yönelik güçlü talebin küresel ekonomide yumuşak iniş şansını artırdığını ifade etmişti.

Georgieva, son dönemdeki şoklar karşısında küresel ekonomideki toparlanmanın yavaş ve engebeli bir şekilde sürdüğünü söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.