Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı: Küresel Ekonomide Yumuşak İniş Mümkün

Uluslararası Para Fonu Başkanı Georgieva, son dönemdeki gelişmelerin küresel ekonomide yumuşak iniş şansını artırdığını ifade etti. Detaylar haberin devamında;
IMF Başkanı: Küresel Ekonomide Yumuşak İniş Mümkün
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, son dönemde enflasyonla mücadele konusunda alınan sonuçların ve hizmetlere yönelik güçlü talebin küresel ekonomide yumuşak iniş şansını artırdığını ifade etti.

Georgieva ayrıca mali açıdan önemli risklerle karşı karşıya olunduğuna da dikkat çekti.

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları öncesi Fildişi Sahili’nin Abidjan kentinde yaptığı konuşmada küresel ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde bulunan isim, son yıllardaki şoklar karşısında küresel ekonomideki toparlanmanın yavaş ve engebeli bir şekilde sürdüğünü söyledi.

“Küresel Ekonomik Büyüme Hızı Oldukça Zayıf”

Dünya ekonomisinin dikkate değer bir dayanıklılık gösterdiğini söylerken “2023’ün ilk yarısı büyük ölçüde hizmetlere yönelik talebin beklenenden güçlü olması ve enflasyonla mücadelede elde edilen somut ilerleme nedeniyle bazı iyi haberler getirdi. Bu da yumuşak iniş şansını artırıyor ancak gardımızı düşüremeyiz.” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomik büyümenin mevcut hızının oldukça zayıf kalmaya devam ettiğini, Kovid-19 pandemisinden önceki 20 yılın ortalaması olan yüzde 3,8’in altında olduğunu, orta vadede ise büyüme beklentilerinin daha da zayıfladığının görüldüğünü aktardı.

GCM Yatırım Banner
Georgieva Küresel Ekonomi Açıklamaları
Kaynak: X / @KGeorgieva

Büyüme dinamikleri arasında keskin farklılıklar olduğuna dikkati çeken Georgieva, ABD’den daha güçlü bir ivme geldiğini kaydederken gelişmiş ekonomilerin çoğunun yavaşladığını dile getirdi.

Çin’de ekonomik faaliyetin beklentilerin altında seyrettiğine işaret ederken birçok ülkenin sönük büyümeyle mücadele ettiğini belirtti.

“Enflasyonla Mücadele Bir Numaralı Öncelik”

ABD’nin üretimin salgın öncesi seyrine döndüğü tek büyük ekonomi olduğuna işaret eden Georgieva, dünyanın geri kalanının hala trendin altında, en çok etkilenenlerin ise düşük gelirli ülkeler olduğunu kaydetti.

Georgieva, finansal ve ekonomik istikrarın güçlendirilmesi gerektiğini söylerken enflasyonla mücadelenin bir numaralı öncelik olduğunun altını çizdi.

Merkez bankalarının sorumlu maliye politikaları ve istikrar içeren kararlı adımları sayesinde enflasyonun çoğu ülkede gerileme göstermeye başladığını belirten Georgieva, ancak bazı ülkelerde 2025 yılına kadar hedefin üzerinde kalmasının muhtemel olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.