Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Yetkilisinden Merkez Bankalarına Erken Gevşeme Uyarısı!

Uluslararası Para Fonu Sözcüsü Julie Kozack, merkez bankalarını, para politikasında erken gevşemeye karşı tedbirli olmaya çağırdı. Detaylar haberin devamında;
IMF Yetkilisinden Merkez Bankalarına Erken Gevşeme Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, küresel ekonomideki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunurken merkez bankalarını, para politikasında erken gevşemeye karşı dikkatli ve tedbirli olma konusunda uyardı.

Düzenlediği basın toplantısında enflasyonun gerileme göstermesine rağmen henüz belirlenen hedefe yeterince yakın olunmadığına ve para politikası konusunda işin henüz tamamlanmadığına dikkat çekti.

Küresel ekonomik büyüme tahminini Ocak ayındaki raporda, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı gelişmekte olan ülkelerdeki direncin etkisiyle Ekim’e kıyasla yükselttiklerini ve 2024 yılı için yüzde 3,1‘e çıkardıklarını anımsattı.

Buna rağmen Kovid-19 salgını öncesindeki yüzde 3,8’lik büyüme ortalamasının altında kalındığını söylerken enflasyonun pek çok ülkede sıkı para politikasının etkisiyle beklenenden daha hızlı düştüğünü ifade etti.

Güçlü ihracata rağmen yurt içi tüketim ve yatırım zayıflıkları nedeniyle Japonya’nın geçen yılın ikinci yarısında beklentilerin altında büyüme performansı sergilediğini ve bunun 2024’te Japonya ekonomisine yönelik aşağı yönlü riskleri artırabileceğini öngördüklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’nin de aynı dönemde daraldığını ancak yüksek frekanslı göstergelerin bu yıl ülke ekonomisi için bir iyileşmeye işaret ettiğini belirtti.

Bu yeni gelişmelerin Nisan 2024 döneminde yayımlanacak olan küresel ekonomi tahminlerinde belirleyici unsurlar olacağını kaydetti.

“Ukrayna’nın 2024 İhtiyacı Çok Büyük”

Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’ya bugüne kadar program dahilinde ödenen tutarın yaklaşık 4,5 milyar dolara çıktığına değinen Kozack, Ukrayna’nın finansman ihtiyacının oldukça ciddi olduğunun altını çizdi.

2024 için Ukrayna’nın yaklaşık olarak 42 milyar dolara ihtiyacı olacağını ve ABD dahil uluslararası toplumun desteğinin hayati önem taşıyacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

Kozack, ayrıca Rusya ekonomisinin büyüme gücüyle şaşırttığından da bahsetti. Ekonomide üretimi artıran ciddi askeri harcamanın bulunmasını ve tüketimi artırmaya yardımcı olan birçok sosyal transferi büyümeye neden olarak gösterdi.

IMF Sözcüsü, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi için bu yılki büyüme tahminlerini, bölgedeki çatışmaların yıkıcı sonuçları nedeniyle Ekim ayı raporuna göre yarım puan düşürdüklerini de sözlerine ekledi.

Kuruluşun Ocak ayındaki raporunda, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında yüzde 3,1 ve 2025 yılında yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği ifade edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.