Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF, Sri Lanka Ekonomisinin 2023’te Küçülmesini Bekliyor

IMF Asya Pasifik Departmanı Direktörü Srinivasan, Sri Lanka'nın 2023 yılı ekonomik beklentilerine ilişkin açıklamada bulundu. Detaylar haberde;
IMF, Sri Lanka Ekonomisinin 2023’te Küçülmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Asya Pasifik Departmanı Direktörü Krishna Srinivasan bugün zayıf dış ortam sebebiyle Sri Lanka ekonomisi için 2023 yılı beklentisini paylaştı. Srinivasan, ülke ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3 oranında daralmasını beklediği yönünde tahminde bulundu.

Sri Lanka Haziran 2022’de ekonomisinin çöktüğünü ilan ederek, ülkedeki döviz kıtlığı sebebiyle IMF’den kurtarma paketi talep etmiş ve anlaşma sağlanmıştı.

Reuters haberinde, bir IMF ekibinin bu yıl yapılacak ilk inceleme misyonu öncesinde düzenli istişarelerin bir parçası olarak Kolombo’da bulunduğuna işaret etti. Ekibin aynı zamanda Sri Lanka Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı Ranil Wickremesinghe dahil çok sayıda yetkiliyle görüştüğü bildirildi.

IMF’nin 2,9 milyar dolarlık kurtarma paketi yardımıyla Sri Lanka, 1948’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana yaşadığı en kötü mali krizden çıkmaya ve hırpalanmış ekonomisini düzeltmeye çabalıyor.

IMF, Sri Lanka’ya İncelemeler Sonucu Ödeme Yapacak

Sri Lanka Nisan 2023’te dış borcunu ödeyemedi. Ülke yetkilileri Mart ayı başında Hindistan ve Paris Kulübü üyelerini kapsayan resmi ikili alacaklılar komitesinin ilk toplantısında borç ödemeleri için resmi bir talepte bulundu. Adanın en büyük ikili borç vereni olan Çin ise toplantıya gözlemci olarak katıldı.

GCM Yatırım Banner

IMF’den talep edilen kurtarma paketi üzerine 21 Mart’ta anlaşma sağlanmıştı. IMF tarafından yapılan açıklamada Sri Lanka’ya verilecek 2,9 milyar dolarlık paketin ilk diliminin Mart 2023’te verileceği bildirilmişti.

Ödenecek olan tutarın yaklaşık 330 milyon dolar olduğu paylaşılarak, 6 ayda bir yapılan incelemeler sonunda IMF’in ileriye dönük ödemelerini yapacağına dikkat çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın