Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Döviz Kıtlığı Çeken Sri Lanka IMF’den Kurtarma Paketi Aldı

Yaşadığı döviz kıtlığıyla ekonomisi çöken Sri Lanka, IMF ile imzaladığı kurtarma paketiyle yaklaşık 3 milyar dolar fon aldı.
Döviz Kıtlığı Çeken Sri Lanka IMF’den Kurtarma Paketi Aldı

Geçen yıl Haziran ayında ekonomisinin çöktüğünü ilan eden Sri Lanka, yaşadığı döviz kıtlığına çözüm için Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) talep ettiği kurtarma paketi üzerine anlaşma sağladı. Sri Lanka ile IMF arasında yaklaşık 3 milyar dolar değerinde kurtarma paketi imzalandı.

Konuya ilişkin IMF’den yapılan açıklamada, Sri Lanka’ya verilecek 2,9 milyar dolarlık paketin ilk diliminin iki gün içinde teslim edileceği ve tutarın yaklaşık 330 milyon dolar olduğu söylendi. 6 ayda bir yapılan incelemeler sonunda IMF’in ileriye dönük ödemelerini yapacağı aktarıldı.

Kurtarma programı kapsamında sağlanan finansman desteği içerisinde Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası’ndan aktarılan 3,75 milyar dolarlık fonun olduğu belirtildi. Bankalardan sağlanan fonun yanı sıra ek dış destek beklentisine sahip oldukları da söylendi.

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe’nin ofisinden yapılan açıklamada, “Program, Sri Lanka’nın IMF, Uluslararası Finans Kuruluşları (IFI’ler) ve çok taraflı kuruluşlardan 7 milyar ABD dolarına kadar finansmana erişmesine izin verecek” denildi.

Yüzde 55 seviyesinde enflasyona sahip olan ve tarihinin en büyük ekonomik çöküşünü yaşayan Sri Lanka, Hindistan ve Çin tarafından destek sözü ile birlikte ekonominin canlanması için borç almıştı. Hindistan, Sri Lanka ekonomisine 1 milyar dolar, Çin ise 7 milyar dolar borç sağlamıştı. (AA)

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu