Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF, İngiltere’nin Resesyona Girme İhtimalini Değerlendirdi

Uluslararası Para Fonu (IMF), İngiltere ekonomisinin bu yıl resesyona girmesini beklemiyor. Pozitif yönde büyüme beklentisi paylaşıldı.
IMF, İngiltere’nin Resesyona Girme İhtimalini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’nin 2023′te resesyona girmeyeceği ve pozitif büyümeyi sürdürme beklentisine yer verildi. Fon, düşen enerji fiyatları bağlamında esnek talebin, bastırılmış olsa da olumlu görünümü teşvik ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler finans kurumu, İngiliz ekonomik faaliyetinin geçen yıla göre önemli bir yavaşlama gördüğünü ve şu anda yüzde 10,1 olan enflasyonun inatla yüksek kaldığını kaydetti. Birleşik Krallık ekonomisi, Rusya’nın Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinin etkisini ve Covid-19 salgınından kaynaklanan kalıcı arz yaralarını hissetmeye devam ediyor.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise enflasyonla mücadele ve İngiltere’nin büyüme beklentilerini iyileştirme konusunda işlerinin henüz bitmediğini söyledi. Yüksek enflasyon ve yüksek enerji maliyetlerinin Birleşik Krallık ve uluslararası düzeyde zorluklar olduğunun altını çizdi.

Hunt, IMF toplantısında, “Ekonomimizi büyütmek ve bu ve diğer hükümet önceliklerini yerine getirmek için her gün çalışıyoruz ve IMF tam da bunu yaptığımızı söylüyor” açıklamasında bulundu.

IMF raporunda, İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse’in son dönemdeki çöküşüne ve ABD’de sektördeki çalkantıya atıfta bulunarak İngiltere’nin son küresel bankacılık streslerini iyi atlattığına yer verdi. IMF, Birleşik Krallık GSYİH’sının 2024′te muhtemelen yüzde 1 ve ardından 2025 ve 2026′da yaklaşık yüzde 2 büyüyeceğini tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Son raporlar, yeni seçilen İngiliz hükümeti tarafından ortaya konulan önlemlerin eşitsizliği muhtemelen artıracağını öne sürdüğü Eylül ayındaki IMF açıklamasından daha ılımlı görünüyor. Bu ekonomik önlemlerin büyük bölümünden daha sonra vazgeçildi ve dönemin Başbakanı Liz Truss göreve başladıktan sonraki 44 gün içinde görevi bıraktı .

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın