Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Gana için 3 Milyar Dolarlık Krediyi Onayladı!

Uluslararası Para Fonu, 600 milyon dolarlık acil dilimle birlikte Gana'nın 3 milyar dolarlık kredi talebini onayladı. Detaylar haberde;
IMF Gana için 3 Milyar Dolarlık Krediyi Onayladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun Gana için 3 milyar dolarlık, üç yıllık uzatılmış bir krediyi onayladığını ve yaklaşık 600 milyon dolarlık bir acil ödemeye izin verdiğini duyurdu.

IMF, geri kalanının program incelemelerini takiben her altı ayda bir dilimler halinde ödeneceğini söyledi.

IMF ile Gana Anlaştı

Sürece aşina olan kaynaklar, IMF anlaşmasının Gana için önemli bir adım olduğunu söyledi. Ancak benzer süreç yaşayan Zambiya’ya işaret ederek, oradaki yetkililerin alacaklılarla uzun müzakerelerle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Paris Kulübü geçen hafta yaptığı açıklamada, Gana’nın resmi sektör alacaklılarının Çin ve Fransa’nın eş başkanlığında bir komite oluşturduğunu ve borç yeniden yapılandırma görüşmelerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Bu, Aralık ayında personel düzeyinde kararlaştırılan IMF kredisinin imzalanmasının yolunu açtı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @IMFNews

Gana Enerji Bakan Yardımcısı Mohammed Amin Adam, hükümetin IMF’den alacağı 3 milyar dolarlık kredinin ilk bölümünü bu hafta almayı beklediklerini açıklamıştı. Adam, geri kalan tutarın, IMF gözden geçirmelerine tabi olmak üzere, her altı ayda bir 350 milyon dolarlık eşit kısımlar halinde ödenmesinin muhtemel olduğunu dile getirmişti.

Ekonomik Sıkıntılar Yeniden IMF Yolunu Açtı

Gana, üç yıl önce başlatmış olduğu Gana Yardımın Ötesinde kampanyası çerçevesinde IMF programından çıkış yapmıştı.

Ülkede son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle tekrar IMF ile 3 milyar dolarlık kredi anlaşması yapılmıştı.

Bu karar, halk ve aktivistler tarafından eleştirilse de analistler, kararın Gana’nın zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olacağı konusunda fikir birliğine varmış görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.