Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF, İngiltere Hükümetini Enflasyona Karşı BOE ile Birlikte Çalışmaya Çağırdı

Son dönemde sterlinde yaşanan büyük kayıpların ardından, IMF’den hükümete merkez bankası ile beraber çalışması önerildi. Ayrıntılar geliyor...
IMF, İngiltere Hükümetini Enflasyona Karşı BOE ile Birlikte Çalışmaya Çağırdı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu, (IMF) İngiltere hükümetinin enflasyonla başa çıkması için merkez bankası ile yakın çalışma içerisinde olması gerektiğini bildirdi. IMF, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in mali paketinin İngiltere Merkez Bankası’nın yapmaya çalıştığı şeyle tutarlı olmasını sağlamak için önümüzdeki haftalarda tasarruf planlarını açıklaması gerektiğini belirtti.

IMF’nin ekonomi danışmanı Pierre-Olivier Gourinchas, mevcut durumu direksiyon simidini tutmaya çalışan iki kişiye benzetti ve arabanın farklı yönlere gideceğini söyledi. Bu yöntemin iyi çalışmayacağını sözlerine ekledi.

IMF’nin açıklaması, geçen ay hükümetin 45 milyar sterlin değerinde vergi indirimi vaadinde bulunduğu bütçe duyurusunun ardından geldi. Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, mali piyasaları sakinleştirmek için tam bütçe açıklama tarihini 31 Ekim’e uzattı. IMF bu hamleleri memnuniyetle karşıladı.

IMF: Kurumlar Birlikte Çalışmalı

Gourinchas, mali politika, para otoritelerinin enflasyonu düşürme çabalarıyla zıt amaçlarla çalışmaması gerektiğini belirterek, “Bunu yapmak yalnızca enflasyonu uzatacak ve son olayların gösterdiği gibi ciddi finansal istikrarsızlığa neden olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Finansal piyasalarda istikrarın ve tutarlı olacak bir mali paketle geliştirilebileceğini savundu. IMF, Birleşik Krallık’taki enflasyonun, gelecek yılın sonunda yüksek olacağını tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Mali Araştırmalar Enstitüsü ayrıca, İngiltere’nin 2027’de sona eren mali yılda borcunu GSYİH içindeki payı olarak düşürmek için yıllık savunma bütçesinin yaklaşık iki katı olan 60 milyar sterlinlik tasarruf yapılması gerektiğini belirtiyor.

IMF görünümüne göre gelecek yıl İngiltere, her ikisi de resesyonda olacak olan G-7’deki Almanya ve İtalya’dan daha hızlı bir şekilde yüzde 0,3 büyüyecek.

Tahminlerin Kwarteng’in mini bütçesinden önce oluşturulduğu ve önlem paketinin kısa vadede büyümeyi tahminin biraz üzerine çıkarması ve enflasyonla mücadeleyi zorlaştırması beklendiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın