Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Heyeti ve Ukrayna Arasında Görüşmeler Yeniden Başladı

IMF heyeti, Ukrayna ekonomi yetkilileri ile ikinci genişletilmiş fon kolaylığı program raporu üzerine görüşmelere başladı. Detaylar haberde;
IMF Heyeti ve Ukrayna Arasında Görüşmeler Yeniden Başladı
HABER GİRİŞ

Ukrayna medyasının Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ülkedeki daimi temsilcisi Vahram Stepanyan’a dayandırdığı habere göre Gavin Gray başkanlığındaki bir IMF heyeti hafta başında Ukraynalı yetkililerle teknik görüşmelere başladı.

Stepanyan, görüşmelerin 2023 Madde IV istişareleri ve genişletilmiş fon kolaylığı (EFF) programının ikinci raporuna yönelik hazırlıklar kapsamında son ekonomik gelişmeler ile mali, finansal ve yapısal tedbirleri kapsayacağını söyledi.

IMF Görüşmelerinde Değerlendirilecek Konu Başlıkları

Görüşmelerde Ukrayna’nın Ekonomik ve Mali Politikalar Mutabakat Zaptı’nda belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmesinin yanı sıra makroekonomik durum, finans sektörünün durumu, makro finansal istikrarı sağlamaya yönelik önlemlerin uygulanması ve EFF tarafından öngörülen reformlarda ilerleme sağlanması konularına odaklanılacak.

Ukrayna için dört yıllık EFF 31 Mart 2023 tarihinde onaylanmış ve 2,7 milyar dolarlık ilk dilim Nisan ayı başında serbest bırakılmıştı.

Program, IMF yetkililerinin Nisan, Haziran ve Aralık ayları sonu itibarıyla Ukrayna’nın yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini değerlendirmesinin ardından 664 milyar SDR’lik (yaklaşık 914 milyon dolar) üç dilimin daha serbest bırakılmasını öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Ülke ikinci dilimi Temmuz ayında almıştı.

Karar Ekim ya da Kasım Ayında Verilecek

Heyet uzmanlarından olumlu bir sonuç alınması halinde, üçüncü dilimin serbest bırakılmasına ilişkin kararın Ekim ayının ikinci yarısında ya da Kasım ayında verilmesi bekleniyor.

Ancak Ukrayna, programın yerine getirilmesine ilişkin ikinci rapor için gerekli olan programın tüm yapısal kriterlerini hala karşılamadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.