Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Finansal Sistem Pandemi Öncesine Göre Daha Sağlam

Küresel stres testi sonuçlarını açıklayan IMF, finans sisteminde pandemiden kaynaklı bozulmada toparlanma olduğunu bildirdi.
IMF: Finansal Sistem Pandemi Öncesine Göre Daha Sağlam
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), yayımladığı bir raporda küresel bankacılık sisteminin stres testi sonuçlarını açıkladı. Ekim 2020 Küresel Finansal İstikrar Raporu’nda dünya bankalarına yönelik potansiyel şokların ve yayılmaların ilk örneğinin sunulduğu hatırlatıldı.

Küresel stres analizinin 24 gelişmiş ekonomiden ve beş gelişmekte olan piyasadan en büyük 257 kredi sağlayıcısının 2020 yılına kadar çeyrek asırlık banka düzeyinde verileri içerdiği belirtildi.

Bu kurumların dünyadaki bankacılık varlıklarının yüzde 70’ini oluşturduğu söylendi. Testin genellikle ulusal düzeyde merkez bankaları ve denetim makamları tarafından veya bir para birliği genelinde yapıldığı açıklandı.

IMF Stres Testi
Kaynak: Twitter

Küresel Banka Stres Testi sonuçlarına göre dünya finans sisteminin pandemi öncesine göre daha sağlam olduğu ancak bazı gelişen piyasaların baskı altına girebileceği söylendi.

Açıklamada, “Gelişmekte olan piyasalardaki bankalar, ana öz sermayelerinin şoklara karşı daha yüksek duyarlılığını yansıtan olumsuz bir senaryoda daha büyük risklerle karşı karşıyadır.” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık sistemlerinin küresel büyümedeki olumsuz gelişmelerden kaynaklanan şokları absorbe etmeye devam ettiği, pandemi sırasında görülenlerle genel olarak risk primlerini karşılayabildiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.