Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik için Destek Bekliyor

IMF yetkilisi bahar toplantıları için beklentilerini açıklarken, sürdürülebilirlik konusunda tam hedeflere ulaşmanın uzun süreceğini söyledi.
IMF Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik için Destek Bekliyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) üst düzey bir yetkilisi, 18 Nisan’da başlayacak olan toplantılara dair bilgi verdi. IMF-Dünya Bankası bahar toplantıları sırasında üyelerden yeni onaylanan Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik Vakfı için önemli destek vaadinde bulunmalarını beklediğini belirtti.

IMF, düşük ve orta gelirli ülkelerin çoğunun iklim değişikliği ve salgın hastalıklar gibi daha uzun vadeli zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için 45 milyar dolarlık destek hedefi açıklanmıştı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva ise Yönetim Kurulu’nun yeni bir Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik Güveni’nin oluşturulmasını onayladığını, bunun uygun fiyatlı uzun vadeli finansman sağlayarak, özel yatırımları hızlandırarak iklim değişikliği gibi makro kritik zorlukların ele alınmasına yardımcı olacağını belirtmişti.

IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath ise geçen hafta yaptığı açıklamada pandemiyle savaşmak ve sağlık sistemlerini güçlendirmek için 2022 yılı için 15 milyar dolar, önümüzdeki yıllar için ise 10 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi.

IMF Finans Departmanı müdür yardımcısı Craig Beaumont, bahar toplantılarında yetkililerden önemli taahhütlerin gelmesini beklese de tam hedefe ulaşmanın daha uzun sürebileceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasında, “Tartışmalara gerçekten öncülük eden bazı ülkelerin bahar toplantıları sırasında söz vererek güçlü desteklerini göstermek istediklerini anlıyoruz.” ifadesine yer verdi.

Henüz kesin bir bilgi olmasa da genel olarak kaynak yaratma konusunda önemli bir başlangıç olabileceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

Bunun yanında hangi ülkelerin daha önce adım atacağı veya ne kadar katkıda bulunacağı konusunda da bir bilgi paylaşımı olmadı. Üyelerin planlarını sonuçlandırdığını ve bazı ülkelerin parlamentolarının onayına ihtiyaç duyacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın