Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF: Büyüme için Pozitif Tarafta Kalmaya Devam Edeceğiz

IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, salgının seyrine yönelik yaptığı açıklamada, küresel büyüme tahminleri üzerindeki etkisinden bahsetti.
IMF: Büyüme için Pozitif Tarafta Kalmaya Devam Edeceğiz
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, Covid-19 salgını ile Ukrayna savaşının küresel ekonomiye etkilerine değindi.

Dünyanın Covid-19 pandemisinden kaynaklı olarak kötümser senaryolara hazırlanması gerektiğini söyleyen IMF yetkilisi, pandemi hazırlığı için milyarlarca dolara ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Benim endişe ettiğim konu herkes en iyimser senaryo olan bunun artık hafif belirtileri olan endemik bir virüs olduğu ihtimalinin gerçekleşeceğini umması.” diyen Gopinath, uzmanların görüşlerini anlattı.

Uzmanların çok daha karanlık senaryoların gerçekleşebileceğini söylediğini ve bunun için hazırlık yapılması gerektiği konusunda uyardıklarını aktardı.

IMF’nin Nisan ayının başında gündeme getirdiği pandemiyle savaşmak ve sağlık sistemlerini güçlendirmek için daha fazla fon sağlanması çağrılarını yineledi.

2022 yılı için 15 milyar dolar, önümüzdeki yıllar için ise 10 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu açıkladı. Küresel büyüme tahminlerinde aşağı yönde kayda değer bir değişiklik olacağını ifade eden isim, bunun başta salgın olmak üzere enflasyon ve Ukrayna savaşından kaynaklandığını dile getirdi.

Küresel enflasyonun düşmesinin ise ayları bulacağını ve 2023’te yüzde 2’lere ancak ulaşabileceğini söyledi.

Verdiği röportajda “Büyüme için pozitif tarafta kalmaya devam edeceğiz fakat bunu söylemekle birlikte çok çok zor zamanlarda olduğumuzu ve pandeminin bitmediğini de eklememiz gerekir” ifadesini kullandı.

Gopinath, bu değerlendirmelerin yanında Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya uygulanan finansal yaptırımların, ABD dolarının hakim rezerv para konumunu riske attığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu