Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Büyüme için Pozitif Tarafta Kalmaya Devam Edeceğiz

IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, salgının seyrine yönelik yaptığı açıklamada, küresel büyüme tahminleri üzerindeki etkisinden bahsetti.
IMF: Büyüme için Pozitif Tarafta Kalmaya Devam Edeceğiz
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, Covid-19 salgını ile Ukrayna savaşının küresel ekonomiye etkilerine değindi.

Dünyanın Covid-19 pandemisinden kaynaklı olarak kötümser senaryolara hazırlanması gerektiğini söyleyen IMF yetkilisi, pandemi hazırlığı için milyarlarca dolara ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Benim endişe ettiğim konu herkes en iyimser senaryo olan bunun artık hafif belirtileri olan endemik bir virüs olduğu ihtimalinin gerçekleşeceğini umması.” diyen Gopinath, uzmanların görüşlerini anlattı.

Uzmanların çok daha karanlık senaryoların gerçekleşebileceğini söylediğini ve bunun için hazırlık yapılması gerektiği konusunda uyardıklarını aktardı.

IMF’nin Nisan ayının başında gündeme getirdiği pandemiyle savaşmak ve sağlık sistemlerini güçlendirmek için daha fazla fon sağlanması çağrılarını yineledi.

GCM Yatırım Banner

2022 yılı için 15 milyar dolar, önümüzdeki yıllar için ise 10 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu açıkladı. Küresel büyüme tahminlerinde aşağı yönde kayda değer bir değişiklik olacağını ifade eden isim, bunun başta salgın olmak üzere enflasyon ve Ukrayna savaşından kaynaklandığını dile getirdi.

Küresel enflasyonun düşmesinin ise ayları bulacağını ve 2023’te yüzde 2’lere ancak ulaşabileceğini söyledi.

Verdiği röportajda “Büyüme için pozitif tarafta kalmaya devam edeceğiz fakat bunu söylemekle birlikte çok çok zor zamanlarda olduğumuzu ve pandeminin bitmediğini de eklememiz gerekir” ifadesini kullandı.

Gopinath, bu değerlendirmelerin yanında Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya uygulanan finansal yaptırımların, ABD dolarının hakim rezerv para konumunu riske attığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.