Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF, DTÖ, WFP ve Dünya Bankası’ndan Gıda Krizi için Çağrı!

Uluslararası kuruluşlar Ukrayna savaşının bir etkisi olarak ortaya çıkan gıda güvensizliği için acil eylem çağrısı yaptı.
IMF, DTÖ, WFP ve Dünya Bankası’ndan Gıda Krizi için Çağrı!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel gıda güvenliği konusunda ortak açıklama yaptı.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, IMF Başkanı Kristalina Georgieva, WFP Direktörü David Beasley ve DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala uluslararası toplumu, acil finansman ihtiyaçlarını karşılamak için hibeler yoluyla savunmasız ülkeleri desteklemeye çağırdı.

Dünyanın bir yandan Covid-19 pandemisi, diğer yandan Ukrayna savaşının yarattığı krizle sarsıldığı belirtilen açıklamada, iklim değişikliği ve artan kırılganlıkların dünyanın dört bir yanındaki insanlara kalıcı zararlar verdiği belirtildi.

Temel gıda maddelerindeki fiyat artışları ile arz kıtlığının, milyonlarca insanı yoksulluğa ittiği ifade edildi. Açıklamada, “Dünya Bankası tahminleri, gıda fiyatlarındaki her bir yüzde puanlık artış için dünya çapında 10 milyon insanın aşırı yoksulluğa sürüklendiği konusunda uyarıyor.” bilgisi paylaşıldı.

Gıda fiyatlarındaki artışın azotlu gübrenin önemli bir bileşeni olan doğal gazın maliyetindeki çarpıcı artışla daha da kötüleştiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Artan gübre fiyatları ve küresel arzdaki önemli kesintilerin, gübre ithalatına bağımlı olan büyük üreticiler ve ihracatçılar da dahil olmak üzere çoğu ülkede gıda üretimi için önemli etkilere sahip olduğu ifade edildi. Gıda fiyatlarındaki artış ve arz şoklarının zaten kırılgan olan veya çatışmalardan etkilenenler başta olmak üzere birçok ülkede sosyal gerilimleri körükleyebileceği söylendi.

Ticaret Akışları Açık Tutulmalı

Ticaret Akışları Açık Tutulmalı
Kaynak: Twitter

Uluslararası kurumlar yaptıkları ortak açıklamada; “Uluslararası toplumu, acil gıda tedariki, finansal destek, artan tarımsal üretim ve açık ticaret gibi koordineli eylemler yoluyla savunmasız ülkeleri acilen desteklemeye çağırıyoruz. Savunmasız ülkelere ve hane halklarına yardım etmenin yanı sıra etkilenen ülkelerdeki yerel tarımsal üretimi ve tedariki artırmak için politikamızı ve finansal desteğimizi hızlandırmak için uzmanlığımızı ve finansmanımızı birleştirmeye kararlıyız.” ifadesi kullanıldı.

Ticaret akışlarının açık tutularak tüm ülkelerle birlikte çalışılabileceği söylendi. Bunun yanında gıda güvenlik açıklarının çok daha yakından izleneceği belirtildi.

Uluslararası topluma hibeler dahil olmak üzere acil finansman ihtiyaçlarını destekleme çağrısı yapıldı. Tüm ülkelerin ticaret kanallarını açık tutması, gıda veya gübre ihracat yasakları gibi en savunmasız insanların acılarını daha da kötüleştiren kısıtlayıcı önlemlerden kaçınması gerektiği ifade dildi.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass da Salı günü yaptığı açıklamada, gıda krizinin çözülmesi için ülkelerin ticaret engellerini azaltması ve Ukrayna kaynaklı kayıpların telafi edilmesi için çok hızlı hareket edilmesi gerektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.