Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Krizinin Çözümü için Ticaret Engelleri Azaltılmalı

Ukrayna’ya destek açıklaması yapan Dünya Bankası Başkanı David Malpass, savaş nedeniyle yaşanan gıda tedariki sorunu hakkında konuştu.
Gıda Krizinin Çözümü için Ticaret Engelleri Azaltılmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, TVN24’te yayınlanan “Fakty po Faktach” programının konuğu oldu. Ukrayna’nın hayatta kalabilmesi için acil yardım düşündüklerini söyleyen Malpass, çeşitli finansal araçlardan yaklaşık 1,5 milyar dolar destek verileceğini duyurdu. Salı günü yapılan açıklamada, söz konusu destek için hazırlık yapıldığı söylenmişti.

Önümüzdeki süreçte çok daha fazlasına ihtiyaç duyulacağını dişle getiren Malpass, sığınmacıların en çok gittiği ülkelerden olan Polonya’nın Ukrayna için çok şey yaptığını söyledi.

Açıklamasına “Polonyalıların cömertliği ve açıklığı gerçekten çok büyük ve sonra, ülkenin yeniden inşası başladığında, Polonya’nın çatışmalardan sonra kendini yeniden inşa etme tecrübesi sayesinde çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyorum.” sözleriyle devam etti.

Dünyanın Ukrayna’da olanlardan dolayı dehşete düştüğünü, Avrupa Birliği ve küresel düzeyde desteklerin süreceğini aktardı. Avrupa ülkelerinin bu süreçte çok cömert davrandığına dikkat çeken Malpass, gelecekte de bu tür yardımların devam etmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Sadece Varşova’da 300 bin Ukraynalının misafir edildiğini söyleyerek, “Polonyalıların Ukraynalıları bu kadar açık bir şekilde evlerine almaları ve onlara bu desteği en temel düzeyde sağlamaya başlamaları çok önemli.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Savaşla birlikte ortaya çıkan mülteci krizini dünyanın önlemesi gerektiğini ve bunun kesinlikle ek çaba gerektireceğini dile getirdi.

Gıdada Tedarik Aksaklığının Telafisi için Hızlı Hareket Edilmeli

Gıdada Tedarik Aksaklığının Telafisi için Hızlı Hareket EdilmeliArdından sözü gıda sorununa getirdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre Rusya ve Ukrayna’nın buğday, mısır, kolza, ayçiçeği tohumu ve ayçiçek yağında dünyanın ilk üç ihracatçısı arasında yer aldığını hatırlattı.

Dünya Bankası Başkanı’na göre en büyük sorun savaş nedeniyle buğday yüklü gemilerin Karadeniz’den ayrılamamasıyla oluşan tedarik aksaklığı.

Rusya’dan ve Ukrayna’dan alınamayan ürünleri telafi etmek için çok hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Dünyanın bunu yapabileceğini ancak çaba gerektireceğini sözlerine ekledi.

Hükümetlerin, bireylerin ve dünyanın dört bir yanındaki çiftçilerin ürünlerinin gerekli olduğunun farkında olmasını gerektiğine dikkat çekti.

Bu amaç doğrultusunda ticaret engellerinin azaltılması gerektiğini, yeni erzak yaratabilmek için daha fazla açıklığa ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.