Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı’ndan Dijital Paranın Geleceğine İlişkin Açıklama

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, kamu sektörünün merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.
IMF Başkanı’ndan Dijital Paranın Geleceğine İlişkin Açıklama
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Kristalina Georgieva, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC), özellikle nakit dağıtımının maliyetli olduğu ekonomilerde fiziksel paranın yerini alabileceğini söyledi.

Pek çok hükümet bu para birimlerini, ödemelerin dijitalleştirilmesini destekleyebilecek, sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırabilecek ve finansal hizmetleri banka hesabı olmayan veya banka hesabı olmayan nüfusa sunarak finansal katılıma yardımcı olabilecek bir şey olarak görüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi bazı kurumlar CBDC’nin nakit paranın yerini almayacağı konusunda ısrar ederken, Georgieva’nın yorumları bunun bazı ekonomiler için faydalı olabileceğini gösteriyor.

Georgieva açıklamasında, “CBDC’ler ada ekonomilerinde dağıtılması maliyetli olan nakit paranın yerini alabilir. Daha gelişmiş ekonomilerde dayanıklılık sunabilirler. Çok az kişinin banka hesabına sahip olduğu durumlarda finansal katılımı geliştirebilirler” ifadelerini kullandı.

IMF Başkanı, CBDC başvuruları konusunda “çok fazla belirsizlik” olmasına ve benimsenme oranının çok düşük olmasına rağmen, inovasyon için alan bulunduğunu ve geri dönmenin zamanı olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kamu sektörünün gelecekte CBDC’leri ve ilgili ödeme platformlarını uygulamaya devam etmesi gerektiğini belirten Georgieva, bu platformların sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için en başından itibaren tasarlanması gerektiğini ekledi.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) gibi finans kurumları, ülkelere CBDC’leri desteklemek için ilgili mevzuatı oluşturmaları yönünde çağrıda bulunurken, büyük yargı bölgeleri hâlâ CBDC’lerin yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda net bir karar vermiş değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.