Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı Çin’e Tüketim ile Büyüme Çağrısı Yapacak

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Çin’in büyüme modelinde revizyonlar yapması gerektiğini söyledi. Detaylar geliyor...
IMF Başkanı Çin’e Tüketim ile Büyüme Çağrısı Yapacak
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Çin’e zayıf iç tüketimi artırmasını, sorunlu emlak sektörünü ele almasını ve küresel büyümeyi aşağı çeken sorunlar olan yerel yönetim borçlarını dizginlemesini söylemeyi planladığını söyledi.

Georgieva, mesajların Çin’in ekonomi politikalarına ilişkin yakında yapılacak IMF “Madde IV” incelemesinde Çinli yetkililere iletileceğini belirtti. Fonun, Pekin’e büyüme modelini borçla beslenen altyapı yatırımları ve gayrimenkulden uzaklaştırması konusunda güçlü bir çağrıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Georgieva açıklamasında, “Çin’e tavsiyemiz, politika alanınızı, büyüme modelinizi daha fazla iç tüketime doğru kaydırmasına yardımcı olacak şekilde kullanmasıdır. Çünkü mevcut ortamda daha fazla para pompalayan geleneksel altyapı yöntemi üretken olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Çin’in yaşlanan nüfusu ve düşen verimliliği, ABD ve Avrupa’daki şirketlerin tedarik zincirlerini uzaklaştırmasıyla birlikte büyüme oranında baskılayıcı bir rol oynuyordu. Georgieva, Çin’in emlak sektöründeki sorunlarının tüketicilerin harcamalarını dizginlemesine de neden olduğunu söyledi.

Yapısal reformlar olmadan Çin’deki orta vadeli büyümenin yüzde 4’ün altına düşebileceğini belirten Georgieva, hükümetin sorunlu geliştiricileri kurtarmak yerine, alıcıların zaten ödediği dairelerin tamamlanmasını finanse ederek emlak sektöründeki tüketici güvenini karşılamasının önemli olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Georgieva, Çin’in bu yıl küresel büyümenin yaklaşık üçte birini ürettiğini, büyüme oranının Asya için önemli olduğunu ve dünyanın geri kalanı için önemli olduğunu vurguladı.

IMF Temmuz ayında Çin’in 2023 büyüme oranının yüzde 5,2 ve 2024’te ise yüzde 4,5 olacağını tahmin etti. Son dönemde gayrimenkul sektöründeki daralma göz önüne alındığında bu oranın daha düşük olabileceği uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.