Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF, Arjantin’e 7,5 Milyar Dolar Krediyi Onaylamaya Hazırlanıyor

IMF, borç sarmalı içerisindeki Arjantin’e başlattığı kredi programının son gözden geçirmelerini tamamlamaya hazırlanıyor.
IMF, Arjantin’e 7,5 Milyar Dolar Krediyi Onaylamaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), Arjantin ile yaklaşık 7,5 milyar dolar kredi aktarımı ve ve zor durumdaki ülkenin 44 milyar dolarlık kredi programının beşinci ve altıncı gözden geçirmelerini tamamlamak için personel düzeyinde bir anlaşmaya vardığını açıkladı.

IMF Yürütme Kurulu onayına ihtiyaç duyan anlaşma, bazı program gerekliliklerini kolaylaştırıyor çünkü yıkıcı bir kuraklık Arjantin’de zorlu bir ekonomik ortam yaratarak bazı Haziran sonu mali hedeflerinin kaçırılmasına neden oldu.

Fon yaptığı açıklamada, Mart ayında kredi programının dördüncü gözden geçirilmesinden bu yana, ihracat ve mali gelirler üzerinde önemli etkisi olan kuraklığın beklenenden daha büyük etkisi nedeniyle Arjantin’in ekonomik durumunun çok zorlaştığını belirtti.

Anlaşma, Arjantin’in pezo para birimine olan talebi sürdürmek için yetkilileri politika faiz oranlarının reel olarak yeterince pozitif kalmasını sağlamaya çağırıyor. IMF, Mart ayında belirlenen 8 milyar dolarlık hedefe kıyasla 2023 sonuna kadar yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hedefle daha kademeli bir rezerv birikimi olacağını tahmin ediyor.

Anlaşma, Arjantin’i ithal mallar için yeni döviz vergileriyle ithalat talebini kısmaya ve harcama kontrollerini güçlendirmeye çağırıyor.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankasında likit döviz rezervi olmayan Arjantin, son zamanlarda drenajı durdurmak için daha fazla döviz kuru getirdi. Fon, bu önlemlerin çoklu para birimi uygulamalarının getirilmesine karşı olduğu için programın muafiyetlere ihtiyaç duyacağını bildirdi.

Konuya aşina bir kaynağa göre, hükümetin personel seviyesi anlaşması ile yönetim kurulu onayı arasında ön eylemler olarak bilinen bazı ek önlemler alması gerekecek. Bir sonraki incelemenin, başlangıçta planlanandan bir ay önce, Kasım ayında yapılması bekleniyor.

Arjantin, Eylül 2024’e kadar 2022 IMF programı hakkında üç kez daha gözden geçirilecek. Ülkenin, 31 Temmuz’da vadesi 2,6 milyar dolar ve 1 Ağustos’ta vadesi yaklaşık 800 milyon dolar olan borçları nedeniyle temerrütten kaçınması gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.