Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF, Çin’deki Yavaşlamaya Rağmen Küresel Büyüme Tahminini Yükseltti

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm raporundaki son güncelleme ile 2023 küresel büyüme tahminini Nisan değerlendirmesindeki yüzde 2,8′den 0,2 puan artırarak yüzde 3′e yükseltti.
IMF, Çin’deki Yavaşlamaya Rağmen Küresel Büyüme Tahminini Yükseltti
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomi için büyüme tahminini yükseltti ve Çin’den gelen yavaşlayan ivmeye rağmen daha olumlu bir duruş sergiledi. Dünya Ekonomik Görünüm raporunun son bültenini paylaşan IMF, 2023 küresel büyüme tahminini Nisan değerlendirmesindeki yüzde 2,8′den 0,2 puan artırarak yüzde 3′e yükseltti.

IMF, 2024 büyüme tahminini yüzde 3 olarak değiştirmeden sabit bıraktı. Fon enflasyon açısından geçen yıla kıyasla iyileşme bekliyor Temel enflasyonun 2022′de yüzde 8,7′den düşerek bu yıl yüzde 6,8′e ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak değişken kalemleri dışarıda bırakan çekirdek enflasyonun geçen yılki yüzde 6,5′ten bu yıl yüzde 6′ya daha yavaş bir şekilde gerilemesi bekleniyor.

IMF baş ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, küresel ekonominin, salgından ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kademeli olarak kurtulduğunu, yakın vadede ilerleme işaretleri olduğunu söyledi. Ufukta halen pek çok zorluk göründüğünü ve kutlama yapmak için erken olduğunu sözlerine ekledi.

‘Çin Ekonomisi Yavaşlıyor’

IMF, daha sıkı kredi koşulları, ABD’de tükenen hanehalkı tasarrufları ve Çin’de katı Covid-19 kilitlenmelerinden beklenenden daha sığ bir ekonomik toparlanma ile ilgili endişelerin altını çizdi.

Gourinchas, Çin’de ekonomisinin yeniden açılmasının ardından yaşanan toparlanmanın, emlak sektörüyle ilgili devam eden endişeler ve küresel ekonomi üzerindeki etkileri nedeniyle ivme kaybetme işaretleri gösterdiğini söyledi.

IMF’ye göre dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin bu yıl yüzde 1,8 ve 2024′te yüzde 1 büyümesi bekleniyor. Çin’de gayri safi yurt içi hasılanın bu yıl yüzde 5,2′den 2024 için yüzde %4,5′e düşeceği tahmin ediliyor.

Avrupa’nın büyük ekonomileri arasında IMF’nin bu yıl için büyüme beklentilerini düşürdüğü tek ülke Almanya oldu. Fon, Alman ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 oranında daralacağını öngörüyor. IMF, bunun nedeninin, yılın ilk çeyreğindeki zayıf imalat üretimi ve düşük büyüme performansı olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu