Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Avrupa Bölgesinde Yüksek Enflasyon Beklentisi

IMF Avrupa bölgesi için büyüme beklentisini paylaştı. Enflasyonun uzun süre yüksek kalacağına dikkat çekildi. İşte detaylar;
IMF’den Avrupa Bölgesinde Yüksek Enflasyon Beklentisi
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa bölgesi için büyüme beklentisini kapsayan raporunu paylaştı. Yapılan açıklamada Avrupa bölgesi ekonomisinin, Rusya-Ukrayna savaşının ve son yılların en büyük ticaret şokunun ardından hızlı politika yanıtı ve güçlü toparlanma sayesinde kayda değer bir direnç sergilediği belirtildi.

2022’nin ikinci yarısında ekonomik faaliyetin önemli ölçüde zayıfladığı, 2023’ün başlarında ise hafif bir teknik resesyona girdiği aktarıldı. Fakat devam eden sıkı iş gücü piyasası koşulları bağlamında reel gelirlerdeki iyileşme, arz kısıtlamalarının azalması ve güçlenen dış taleple Avrupa bölgesinin 2023 ve 2024’te kademeli olarak toparlanacağı paylaşıldı.

Avrupa Bölgesi ekonomisinin 2023’te yüzde 0,9, 2024’te yüzde 1,5, 2025’te yüzde 1,8, 2026’da yüzde 1,7, 2027’de 1,4 ve 2028’de yüzde 1,3 büyüyeceği düşünülüyor.

Enflasyon Uzun Süre Yüksek Kalacak

Bölgede manşet enflasyonun rekor seviyelere çıktıktan sonra sert şekilde düştüğü, fakat çekirdek enflasyonun daha kalıcı hale geldiği kaydedildi. Sıkı  finansal koşulların ve arz şoklarının geçmesinin etkisiyle enflasyonun daha da düşeceği, fakat uzun süre yüksek kalmasının beklendiği vurgulandı.

IMF yaptığı açıklamada inatçı enflasyonun iç talebi baskılayarak daha uzun süre sıkı bir politika duruşu gerektireceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’daki savaştan dolayı yeni arz şoklarının enflasyon oranlarını artırabileceği ve büyümeye zarar vereceği ifade edildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın