Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF’den Avrupa Bölgesinde Yüksek Enflasyon Beklentisi

IMF Avrupa bölgesi için büyüme beklentisini paylaştı. Enflasyonun uzun süre yüksek kalacağına dikkat çekildi. İşte detaylar;
IMF’den Avrupa Bölgesinde Yüksek Enflasyon Beklentisi
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa bölgesi için büyüme beklentisini kapsayan raporunu paylaştı. Yapılan açıklamada Avrupa bölgesi ekonomisinin, Rusya-Ukrayna savaşının ve son yılların en büyük ticaret şokunun ardından hızlı politika yanıtı ve güçlü toparlanma sayesinde kayda değer bir direnç sergilediği belirtildi.

2022’nin ikinci yarısında ekonomik faaliyetin önemli ölçüde zayıfladığı, 2023’ün başlarında ise hafif bir teknik resesyona girdiği aktarıldı. Fakat devam eden sıkı iş gücü piyasası koşulları bağlamında reel gelirlerdeki iyileşme, arz kısıtlamalarının azalması ve güçlenen dış taleple Avrupa bölgesinin 2023 ve 2024’te kademeli olarak toparlanacağı paylaşıldı.

Avrupa Bölgesi ekonomisinin 2023’te yüzde 0,9, 2024’te yüzde 1,5, 2025’te yüzde 1,8, 2026’da yüzde 1,7, 2027’de 1,4 ve 2028’de yüzde 1,3 büyüyeceği düşünülüyor.

Enflasyon Uzun Süre Yüksek Kalacak

Bölgede manşet enflasyonun rekor seviyelere çıktıktan sonra sert şekilde düştüğü, fakat çekirdek enflasyonun daha kalıcı hale geldiği kaydedildi. Sıkı  finansal koşulların ve arz şoklarının geçmesinin etkisiyle enflasyonun daha da düşeceği, fakat uzun süre yüksek kalmasının beklendiği vurgulandı.

IMF yaptığı açıklamada inatçı enflasyonun iç talebi baskılayarak daha uzun süre sıkı bir politika duruşu gerektireceğini bildirdi.

Ukrayna’daki savaştan dolayı yeni arz şoklarının enflasyon oranlarını artırabileceği ve büyümeye zarar vereceği ifade edildi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu