Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalat Kapasite Kullanım Oranında Mayıs Artışı Zayıf Oldu

Merkez Bankası, imalat sanayinde faaliyet gösteren işyerlerinin sektöre ilişkin güncel beklentilerini paylaştı. Beklentiler, geçen ay kayda geçen iyimser tabloyu bozmadı ancak artış zayıf oldu.
İmalat Kapasite Kullanım Oranında Mayıs Artışı Zayıf Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs 2023 dönemine dair imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) sonuçlarını paylaştı. İmalat sektöründe faaliyette olan 1743 işyerinin katıldığı anket sonuçları, sektördeki iyimserlik beklentisini korudu.

İktisadi yönelim anketine gelen yanıtlardan elde edilen ortalama sonuçlara göre imalat sanayinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya kıyasla 0,7 artarak yüzde 76,3 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmamış KKO ise yılın beşinci ayında aylık bazda 0,6 yükselerek 76,0 seviyesine çıktı.

Mart ayında bir önceki aya kıyasla 1,7 puan azalan KKO, nisanda düşüşü kırmış, 1,9 puan artarak yüzde 75,4 seviyesine yükselmişti. KKO-MA ise 75,6 seviyesinde kayda geçmişti.

Mayıs Ayı Kapasite Kullanım Oranları
Kaynak: TCMB

TCMB verilerine göre tüketim mallarında kapasite kullanım oranı nisan ayında olduğu gibi mayıs ayında da 73,2 seviyesinde kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Dayanıklı tüketim mallarındaki değer 71,9’dan 72,4’e çıktı. Nisan ayında 73,4 olan dayanıksız tüketim malları kapasite kullanım oranı ise 73,3’e indi.

Ara mallarda 74,4 seviyesinden 75,5’e çıkış yaşanırken; yatırım mallarında 79,1’den 78,4’e çekilme görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.