Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalat Kapasite Kullanım Oranı Nisan’da Yükselişe Geçti

Merkez Bankası tarafından her ay açıklanan verilere göre imalat sanayinde faaliyet gösteren yüzlerce işyerinin yanıtları sektöre dair iyimserliği artırdı.
İmalat Kapasite Kullanım Oranı Nisan’da Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan 2023 dönemine ilişkin imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) sonuçlarını yayımladı. İmalat sektöründe faaliyet gösteren 1718 işyerinin yanıtları ile bir anket yapıldı.

İktisadi yönelim anketine verilen yanıtların toplulaştırılarak değerlendirilmesiyle elde edilen sonuçlara göre imalat sanayinde mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO, Nisan’da bir önceki aya kıyasla 1,4 puan artarak yüzde 75,6 seviyesine yükseldi.

Söz konusu değer, Mart ayında 1,5 puan azalarak 74,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Mart ayında 1,7 puan azalarak 73,5 gelen mevsimsel etkilerden arındırılmamış KKO ise Nisan’da 1,9 puan artarak yüzde 75,4 oldu.

Kaynak: TCMB

Tüketim mallarında kapasite kullanım oranı Mart’ta 71,7 iken Nisan ayında 73,2’ye yükseldi.

Söz konusu değer dayanıklı tüketim mallarında 71,7’den ılımlı bir artış göstererek 71,9’a çıktı.

Bir önceki ay 71,7 olan dayanıksız tüketim malları kapasite kullanım oranı Nisan’da 73,4 oldu. Ara mallarında 72,7’den 74,4’e, yatırım mallarında ise 78,6’dan 79,1’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu