Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kapasite Kullanım Oranı Mart’ta Zayıf Düşüşü Sürdürdü

Merkez Bankası Mart ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı verilerini açıkladı. Yılın üçüncü ayı verilerinde düşüş sürdü.
Kapasite Kullanım Oranı Mart’ta Zayıf Düşüşü Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayına ilişkin imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) raporunu paylaştı. Yılın üçüncü ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 iş yeri ile yürütülen iktisadi yönelim anket sonuçlarından elde edilen verilere göre KKO, Şubat ile karşılaştırıldığında Mart’ta düşüşü sürdürerek 1,7 puan gerilemeyle 73,5 seviyesinde kayda geçti.

Merkez Bankası’nın Mart ayı raporuna göre imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise aylık bazda 1,5 puan azalarak yüzde 74,2 seviyesine geriledi.

TCMB’nin Şubat ayı kapasite kullanım raporunda mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı Ocak ayına kıyasla Şubat’ta 0,1 puan azalarak 75,7 seviyesini görmüştü.

TCMB Mart Kapasite Kullanım Oranları
Kaynak: TCMB

Merkez Bankası raporunda kapasite kullanım oranının mal gruplardaki dağılımında yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları olarak üç kalem ele alındı.

Mart ayında tüketim malları 73,1 seviyesinden 71,1 seviyesine çekildi. Ara mallarda 74,9 seviyesinden 72,7 seviyesine gerileme yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Dayanıksız tüketim malları 73,4 seviyesinden 71,1 seviyesine geriledi. Dayanıklı tüketim malları ise kısmi artışla 71,4 seviyesinden 71,7 seviyesine çıkıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.