Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kapasite Kullanım Oranı Şubat’ta Düşüşe Devam Etti

Merkez Bankası'nın açıkladığı kapasite kullanım oranı raporu Şubat ayında düşüş ivmesini azaltarak Ocak'taki 75,3 seviyesinden 0,1 puan geriledi. İşte detaylar;
Kapasite Kullanım Oranı Şubat’ta Düşüşe Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi ekonomik takviminin önemli verileri arasında yer alan imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklandı. Şubat ayında KKO, Ocak ayı ile karşılaştırıldığında 0,1 puan düşerek 75,2 seviyesine geriledi.

Merkez Bankası’nın raporu, Şubat’taki imalat sanayinde faaliyet gösteren 1678 iş yerinin İktisadi Yönelim Anketi’ne verdiği yanıtlarla elde edildi.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı Şubat’ta bir önceki aya kıyasla 0,1 puan azalarak 75,7 seviyesini gördü.

TCMB’nin Ocak ayı kapasite kullanım raporu, Aralık 2022’ye göre 1,2 puan düşerek 75,3 seviyesine gerilemişti. Mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı ise Aralık 2022’ye kıyasla ise 0,6 puan azalarak 75,8 seviyesine düşmüştü.

Kapasite Kullanım Oranı Şubat Ayı
KAYNAK: TCMB

Merkez Bankası raporuna kapasite kullanım oranının mal gruplardaki dağılımı; yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları olmak üzere üç kalemde incelendi. Şubat ayında dayanıksız tüketim malları sabit kalırken ara mallar düşüş gösterdi.

Kendi arasında da ikiye ayrılan tüketim malları dayanıklı ve dayanıksız olmak üzere gruplandı. Dayanıklı tüketim malları, Ocak’taki 70,7’lik seviyesinden71,4’e çıktı. Dayanıksız tüketim malları ise Ocak’taki 73,4 seviyesinde sabit kaldı.

Kapasite kullanım oranları tablosuna göre ara mallar Ocak’taki 75,6 seviyesinden Şubat’ta 74,9’a geriledi. Yatırım mallarının değişim ise geçen ayki düşüşünü tersine çevirerek Ocak’taki 77 seviyesinden Şubat’ta 78,1’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu