Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İLBANK’tan Şehirlere Yatırım için Destek Sözü

Bakan Mehmet Özhaseki, İller Bankası aracılığıyla yerel yönetimlere şehirlere yönelik yatırımları desteklemek için söz verdi. Detaylar haberin içerisinde;
İLBANK’tan Şehirlere Yatırım için Destek Sözü
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimlerin çevre yatırımlarına İller Bankası (İLBANK) aracılığıyla verdileri desteklere yönelik Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bakan Özhaseki, çevre yatırımları için yerel yönetimlere İLBANK aracılığıyla 17 milyar 179 milyon lira destek sağlandığını kaydetti. Gelecek yıl ise söz konusu alana yönelik desteği, 62 milyar liranın üzerine çıkartmayı istediklerini ekledi.

21 yılda 10 bin 471 projenin İller Bankası tarafından desteklendiğine işaret eden Özhaseki; içme suyu, içme suyu arıtma, atık su şebeke, atık su arıtma, yağmur suyu, yenilenebilir enerji, katı atık tesisleri ve buna benzer birçok işe destek verildiğini belirtti.

Söz konusu işlere banka kaynaklarıyla 40 milyar 182 milyon lira, dış finansman kaynaklarıyla ise 73 milyar lira olmak üzere toplamda 113 milyar 182 milyon liralık destek sağlandığının bilgisini verdi.

Yerel yönetimlerle Türkiye ve dünyayı tehdit eden iklim değişikliğine karşı güçlü bir mücadele içinde olunduğunu dile getiren Özhaseki, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı;

GCM Yatırım Banner

“Sadece konut ve iş yerlerimizi değil aynı zamanda altyapılarımızı da çevreye duyarlı ve iklim dostu inşa etmekte kararlıyız. Bu anlamda İller Bankamız aracılığıyla yerel yönetimlere çevre yatırımları için bu yıl 17 milyar 179 milyon lira finansman desteğinde bulunduk.”

2024 yılı için sadece çevre yatırımlarına sağlanan desteğin 62 milyar liranın üzerine çıkartmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bakan Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma Devrimi’ne ulaşma hedefiyle yerel yönetimlerle çalışmaları sürdüreceklerine dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın