Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İktidarın Üç Harfliler Tartışması Sürüyor: Mühür Vuruldu

Erdoğan’dan sonra Bahçeliye yanıt veren BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç, şimşekleri üzerine çekti. Marketlerin mühürlenmesinin ardından istifa çağrısı geldi.
İktidarın Üç Harfliler Tartışması Sürüyor: Mühür Vuruldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüksek gıda enflasyonunda sorumlu gösterilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘üç harfliler’ olarak adlandırdığı indirim marketleri zinciri arasında yer alan Birleşik Mağazalar A.Ş. (BİM), gündemde yerini koruyor. Cuma günü itibarıyla hisselerinde çarpıcı düşüşler yaşayan BIMAS, bir darbeyi de sahadan aldı.

AKP’li Ağrı Belediyesi akşam saatleri itibarıyla kimi zincir marketleri mühürlemeye başladı. Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın talimatıyla birlikte 5 marketin mühürlendiği öğrenildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, zincir marketlerde zabıta ekiplerinde yapılan gramaj, raf-kasa fiyat tutarlılığı, son kullanma tarihi kontrolü, hijyen, fahiş fiyat ve stokçuluk denetimleri sonucunda 5 marketin faaliyetlerine ara verildiği duyuruldu.

BİM’in Kapısına Bahçeli’nin Pankartı Asıldı

Burdur’un Tefenni ilçesinde ise MHP’li belediye, BİM şubesine MHP lideri Bahçeli’nin pankartını astı. Pankartta, Bahçeli’nin şu sözleri yer aldı:

“Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ ile irtibatları araştırılmalıdır. Açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir. Mutfaklarımıza karabasan gibi çöken kim varsa, iki yakasından tutmaz devletin asli vazifesidir.”

ŞOK, Aykaç’ın İstifasını İstedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye verdiği yanıtlarla şimşekleri üzerine çeken Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’ın ise istifası istendi.

Gıda Perakendecileri Derneği’ne üye olan bir diğer market zinciri ŞOK, Aykaç’ın dernek başkanlığından istifasını istedi.

Şok Marketler Yönetim Kurulu, Aykaç’ın 30 Kasım Çarşamba günü yaptığı konuşmasından Gıda Perakendecileri Derneği’nin haberinin olmadığını açıkladı.

Aykaç’ın, “kamuoyunu doğru bilgilendirmekten ziyade maksadını aşarak tartışmaları siyasi düzleme çektiği” ifade edildi.

Söz konusu açıklamaları ŞOK’un sahiplenmediği ve zan altında kaldığı belirtildi. Aykaç’ın istifasını derneğe sununcaya kadar ŞOK’un toplantılara katılmayacağı söylendi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Bu süreçte kendisi tarafından şirketimizi ve derneğimizi bağlayacak herhangi bir açıklama yapmamasını önemle rica ederiz” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu