Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Piyasası Kan Ağlıyor

Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç pazarını mercek altına alması ve kredi maliyetlerindeki artış talepleri azalttı, piyasayı fena vurdu. Detaylar haberde...
İkinci El Araç Piyasası Kan Ağlıyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı yakın bir zamanda ikinci el araçların satışına yönelik uygulama başlatmıştı. Böylece ikinci el araçların güncel fiyatı üzerinde satılmasının önüne geçildi. Söz konusu uygulama fırsatçıların planlarını altüst etti.

Fırsatçılar tarafından stoklanan otomobiller ellerinde patladı. İkinci el araç pazarında indirim kampanyaları başlasa da kredi maliyetlerindeki artış ve talebin azalması satışları vurdu. Otomobiller stokçuların ellerinde kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay yayımlanan motorlu kara taşıtlar istatistikleri de gerçeği gözler önüne serdi.

Eylül ayına ilişkin raporda ikinci el otomobildeki satışları gösteren veride her ay 1 milyon adetleri geçen devir sayısı, geçtiğimiz ay 774 bin adede kadar gerilediği görüldü.

Geçen senenin aynı dönemde 740 bin aracın alım-satımı yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Yüksek Orandaki Taşıt Kredi Faizleri Satışları Baltaladı

Galericilerin yüksek fiyat hedefi, yeterince indirim yapılmaması ve yüksek orandaki taşıt kredi faizleri satışları baltaladı.

Yıl içerisinde zirve noktasındaki otomobil fiyatlarına göre yüzde 10 indirim yapılmasına rağmen, 13 bin galerici her gün zararla kepenk açıp kapatıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın