Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İMAS Başkanı İkinci El Araç Fiyatları için Beklenen Haberi Verdi

Bakanlığın devreye girdiği ikinci el otomobil pazarı için İMAS Başkanı’ndan açıklama geldi. Fiyat hareketlerine yönelik alıcıları sevindirecek haberler paylaşıldı.
İMAS Başkanı İkinci El Araç Fiyatları için Beklenen Haberi Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İkinci el araç pazarında fahiş fiyat çılgınlığına dur demek için Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği kural ve yasaklar karşılık buldu. İkinci el araç piyasasında yaşanan durgunluk fiyatları aşağı çekerken sıfır araç tarafında ise bu ay itibarıyla kampanya yarışı başladı.

Sektörün ne yöne evrileceği ve fiyat düşüşlerinin hangi boyuta ulaşacağı sorularını yanıtlayan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, olumsuz tablonun geride kaldığı yorumunu yaptı.

Arz tarafında toparlanma görülürken krediye ulaşım ve yüksek faizler nedeniyle talep kısmında çekilme olduğuna dikkat çekerek, “Artan stok ve düşük talep ortamı markaların avantajlı indirimler sunmasına vesile oldu. Özellikle Ekim ayı itibarıyla yüzde 10 indirimler yapılırken, bazı markalar yüzde 15’i bulan fiyat indirimleri sunuyor” dedi.

Fiyatlar Daha Fazla Düşecek

Sıfır araç markalarında indirim kampanyaları olurken ikinci el araç pazarında da çoğu segmentte fiyatların geri çekildiğini kaydeden Ertemel, “Her bir otomobil için yüzde 10, lüks otomobiller için ise yüzde 15 fiyat düşüşlerinden söz edebiliriz” dedi.

Her iki piyasada da fiyat düşüşlerinin olduğunu yineleyen İMAS Başkanı şöyle değerlendirmede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Önümüzdeki birkaç aylık süre zarfında özellikle ikinci elde fiyatlar bir miktar daha geri gelebilir. Yani fiyatlar daha fazla düşecek. Sıfır ve ikinci elde yaşanan fiyat düşüşleri ve sıfırda sunulan kampanyalar yıl sonuna kadar devam edecektir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız mevcut fiyatlar ve sunulan kampanyalardan bütçe ve ihtiyaçları dahilinde faydalanabilirler.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.