Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Satışı için Yapılan Düzenlemede Yeni Dönem Başladı

Daha önce Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan ikinci el araç satışına ilişkin düzenleme, bugün itibarıyla hayata geçti. Ayrıntılar geliyor…
İkinci El Araç Satışı için Yapılan Düzenlemede Yeni Dönem Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, 6 Temmuz’da İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yaparak, ikinci el araçların üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirmişti.

Düzenleme ile ikinci el araçların, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan pazarlanamamasına ilişkin kısıtlama uygulanacak. Uygulama, tüm gerçek ve tüzel kişilerin bireysel ve ticari ilanlarını kapsıyor.

Kısıtlama kapsamında, tüm gerçek ve tüzel kişiler, düzenlemeye aykırı ilan vermeleri halinde ilan platformları tarafından uyarılacak. İlan verenlerin uyarıya karşılık vermemesi halinde, bu kişilere ilişkin bilgiler Bakanlığa iletilecek.

Düzenlemeye aykırı her bir ilan “ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti” kabul edilerek, ilanları verenler hakkında ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek.

Ticaret Bakanlığı daha önce, 6 ay 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasının uygulama süresini 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatmış ve bu düzenlemeye aykırı taşıt satışlarına da kısıtlama getirmişti.

GCM Yatırım Banner

Ticaret Bakanı Ömer Bolat otomotiv sektörü temsilcileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından, ilan sitelerinin 15 Temmuz’dan itibaren sıfır araç fiyatından daha yüksek ikinci el fiyatı koymamaları konusunda uyarıldığını söylemişti. Birkaç hafta içerisinde söz konusu piyasada istikrarı sağlayacaklarını, ellerindeki enstrümanlar ile adım adım ilerlediklerini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın