Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Satışı Düzenlemesi Resmi Gazete’de

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç pazarında yaşanan haksız fiyat artışlarının önüne geçmek için yeni kararlar aldı.
İkinci El Araç Satışı Düzenlemesi Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı’nın otomobil satışına ilişkin yönetmelikte yaptığı değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. 13.2.2018 tarihli ve 30331 sayılı İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 2’nci maddesinin birinci fıkrasına “toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları” ibaresinden sonra gelmek üzere“ ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarına ilişkin kural ve yükümlülükleri” ibaresi eklendi.

3’üncü maddesinin birinci fıkrasına “birinci fıkrasının (b) bendi” ibaresinden sonra gelmek üzere “23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 11 inci maddesinin birinci fıkrası” ibaresi ile ilan kısıtlaması ve fiyatlarda düzenlemeyi içeren geçici maddeler de eklendi.

Karara göre ikinci el araçların üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen sıfır güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlaması, 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklandı.

İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması bu maddenin uygulanması bakımından ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilecek.

Araçların satışına yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler, ikinci fıkraya aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve anılan fıkraya aykırı ilanlar ile ilan sahiplerine ilişkin tüm bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun olarak Bakanlığa iletmekle yükümlü olacak.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık, ikinci el motorlu kara taşıtlarının sınıfını, markasını, tipini, cinsini, model yılını, aksesuar ve/veya donanım eklenmesi halinde, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerine eklenebilecek azami tutar ve/veya oranı belirleyebilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.