Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IKEA Rusya’daki Operasyonlarını Azaltıyor

İsveç menşeli çok uluslu bir şirket olan IKEA, yakın zamanda satışları sürdürme olasılığı görmediklerini belirterek, Rusya’daki bazı fabrikalarını kapatma kararı aldı.
IKEA Rusya’daki Operasyonlarını Azaltıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın, Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlattığı askeri saldırılar 113. gününe girdi. Binlerce insanın hayatını kaybettiği savaş, tüm dünyanın ana gündemi olmaya devam ediyor.

Batılı ülkeler, aldığı bu karar nedeniyle Rusya’nın ekonomisini hedef alan sayısız yaptırım açıkladı. Birçok dünya devi marka da Rusya pazarından çekilerek, Ukrayna’nın yanında olduğunu gösterdi.

Son olarak bu firmalar arasına İsveçli bir şirket olan IKEA da katıldı. Hazır mobilya, ev aletleri, aksesuarlar ve mutfak gereçleri gibi ürünler satan şirket, Rusya’da 4 fabrikasını kapatarak, operasyonlarını büyük ölçüde azaltma kararı aldı.

Açıklamada, “Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, dünya çapında iş süreçleri ve tedarik zincirleriyle ilgili durum büyük ölçüde kötüleşti. Bunun ışığında, yakın gelecekte satışların yeniden başlaması olasılığını görmüyoruz.” ifadesine yer verilirken, Inter IKEA Grubu ve Ingka Grubu’nun, Rusya’daki iş ölçeğini azaltmaya karar verdiği duyuruldu.

Rusya’daki perakende işinin duraklamaya devam ettiği belirtilirken, gerekli iş süreçlerini sağlamak için müşterilere online hizmet vermeye devam edileceği, tarihlerin ise daha sonra açıklanacağı söylendi. Ayrıca mega alışveriş merkezlerinin faaliyetlerine devam edeceği ve gerekli mallara erişim sağlayacağı duyuruldu.

GCM Yatırım Banner

IKEA, Mart ayında Rusya’daki mağazalarını geçici olarak kapatmış fakat çalışanlarının ödemelerini aksatmadan devam ettirmişti.

Savaşın başladığı günden bu yana sayısız firma Rus pazarından çekilerek, Ukrayna saldırısını kınadı. Son olarak ABD merkezli fastfood restoran zinciri McDonald’s, Rusya’daki operasyonlarının satış sürecini başlatarak, ülke pazarından temelli çekileceğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın