Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft Rusya’da Küçülüyor: Yüzlerce Çalışan Etkilenecek

Teknoloji devi Rusya’daki operasyonlarını, savaşın getirdiği etkiyle küçültme kararı aldı.
Microsoft Rusya’da Küçülüyor: Yüzlerce Çalışan Etkilenecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, Rusya’daki faaliyetleri için önemli bir karar aldı. Şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası ülkedeki faaliyetlerini küçültüyor.

Şubat ayında başlayan savaş sonrası, pek çok teknoloji devi Rusya’dan çıkma ya da operasyonları azaltma kararı almıştı. Son hamle ile Microsoft da bu şirketleri arasına katılmış oldu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Ekonomik görünümdeki değişikliklerin ve Rusya’daki işimiz üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak, Rusya’daki operasyonlarımızı önemli ölçüde küçültme kararı aldık” ifadelerine yer verildi.

400’den Fazla Çalışan Etkilenecek

Microsoft açıklamanın devamında Rus müşterilerle mevcut sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğini kaydetti. Bir şirket sözcüsü, 400’den fazla çalışanın etkileneceğini söyledi. Teknoloji şirketi etkilenen çalışanlarla bu zor süreçte tam desteği sağlamak için yakın çalıştığını bildirdi.

Bu karar Microsoft’un Rusya’ya yönelik ilk yaptırımı değil. Şirket Mart ayında yeni ürün ve hizmet satışların durdurma kararı almıştı. Bununla beraber ülkedeki müşterilere destek verilmeye devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Microsoft’un haricinde bir diğer teknoloji firması IBM, Mart ayında ticari faaliyetlerini askıya almaya başlamıştı. Apple ve Nike Rusya’daki satışlarını durdururken, Almanya merkezli yazılım şirket SAP SE, Nisan’da bulut hizmetlerini sonlandırıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın