Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

McDonald’s Rusya Pazarından Temelli Çekiliyor

Mart ayında Rusya’daki şubelerini geçici olarak kapatan McDonald's, bu kez tüm şubelerini satma kararı aldı. Ayrıntılar şöyle...
McDonald’s Rusya Pazarından Temelli Çekiliyor
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgalinin ilk günlerinde Rusya için bir karar alan ABD merkezli fastfood restoran zinciri McDonald’s’dan yeni bir açıklama geldi.

Daha önce Rusya’daki 850 şubesini geçici olarak kapatan şirket, bu kez tamamen çekileceğini duyurdu. 32 yıldır Rusya’da faaliyet gösteren McDonald’s, operasyonlarını satış sürecini başlattığını açıkladı.

McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski, çalışanlara ve tedarikçilere gönderilen bir mesajda “Bu, emsali olmayan ve derin sonuçları olan karmaşık bir konu” ifadesini kullandı.

Söz konusu mesajda, “Bazıları yiyeceğe erişim sağlamanın ve on binlerce sıradan vatandaşı çalıştırmaya devam etmenin kesinlikle yapılacak doğru şey olduğunu iddia edebilir. Ancak Ukrayna’daki savaşın yol açtığı insani krizi görmezden gelmek mümkün değil.” sözlerine yer verdi.

Şirket açıklamasında, Ukrayna’daki savaşın neden olduğu insani kriz ve hızla öngörülemeyen çalışma ortamının, McDonald’s’ın Rusya’daki işletmesinin devam eden sahipliğinin artık savunulabilir olmadığı ve şirket değerleriyle tutarlı olmadığı sonucuna varıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Alınan kararlar kapsamında, bazıları franchise sahipleri tarafından işletilen 850 restoranın işletmesi yerel bir alıcıya satılmak isteniyor. Ancak bu süreçte çalışanlara maaşlarının ödenmeye devam edeceği ve potansiyel alıcı ile istihdama devam etmelerinin, şirketin öncelikleri arasında yer aldığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın