Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IIF, Merkez Bankası’ndan 250 Baz Puan Faiz Artışı Bekliyor

Merkez Bankası yarın kritik faiz kararını açıklayacak. Ekonomistlerden birbirinden uzak tahminler gelmeye devam ediyor.
IIF, Merkez Bankası’ndan 250 Baz Puan Faiz Artışı Bekliyor
HABER GİRİŞ

Piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Perşembe günü vereceği faiz kararına odaklandı. Seçim sonrası tüm gözler ekonomi yönetiminin atacağı adımlara çevrilirken, Para Politikası Kurulu (PPK), 22 Haziran toplantısında 650 baz puanlık faiz artışı ile sıkılaşmanın ilk adımını atmıştı.

Kurulun, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar verdiği belirtilmişti.

Bu doğrultuda 20 Temmuz toplantısı için de faiz artışı beklentisi yükseldi. Ekonomistlerden tahminler art arda gelirken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) CEEMEA Araştırma Birimi Müdürü Uğraş Ülkü de öngörüsünü paylaştı.

Yarınki toplantıda politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 17,50’ye çıkarılacağını düşünen Ülkü, 24 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 19’un altında kalacağını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / UgrasUlkuIIF

500 baz puanlık bir artışın ve beklenen enflasyona göre pozitif reel faizin enflasyonda öngörülen yükselişi sınırlamaya yardımcı olabileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi 500 puan artış yapılması yönünde. Aynı şekilde Bank of America (BofA) da politika faizinin 500 puan artırılarak yüzde 20’ye çıkarılmasını bekliyor.

Öte yandan insider bilgi konusunda en etkili isimlerden biri olan Abdulkadir Selvi’nin yaptığı bir yorum kafaları karıştırdı. Selvi, daha düşük bir oranı işaret ederek yüzde 16,50 – 17,00 aralığına çekilebileceğini öngördü.

Selvi, Haziran toplantısında da piyasanın aksine daha düşük bir faiz artışı beklediğini yazmış ve TCMB’den de bu yönde bir hamle gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.