Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçı Dolar/TL Beklentisini Açıkladı: En Az Bu Seviye Olmalı!

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, enflasyondaki artış ile beraber Türkiye’nin dolar bazında rakiplerinden daha pahalı hale geldiğine dikkat çekti. Detaylar şöyle...
İhracatçı Dolar/TL Beklentisini Açıkladı: En Az Bu Seviye Olmalı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatın ilk altı ayını ve yılın geri kalanıyla ilgili tahminlerini paylaşmak üzere açıklamalarda bulundu. Toplantıda İhracat 2024 Raporu’nu açıklayan Gültepe, sektördeki güncel sorunları ve ekonomi yönetiminden beklentileri değerlendirdi.

Enflasyon verilerine dikkat çeken Gültepe, “Türkiye, dolar bazında rakiplerinden en az yüzde 40 daha pahalı. Bu durum, Türkiye’nin rekabet gücünü zayıflatıyor. Üretim ve ihracata dayalı bir büyüme hikayesinden söz etmek zor çünkü aradaki fark giderek artıyor.” ifadelerini kullandı.

Gültepe, Türkiye’deki yüksek finans maliyetlerine de değinerek, yüzde 50 faizlerin konuşulduğu bir ortamda ihracatçıların Eximbank üzerinden yüzde 37 ile finansmana erişebildiğini ancak kurun sabit kaldığı durumlarda bu oranların yüksek kaldığını söyledi.

Gültepe, döviz kurunun enflasyona paralel hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kur ile enflasyon arasındaki fark 5 puanı aşmamalı. Aksi halde sorunlar devam eder. Enflasyon yüzde 50 ise döviz kurunda yüzde 45 artış olmalı. Bugün dolar/TL kurunda minimum seviye en az 37 olmalı,” diye konuştu.

Yurt içinde üretimi olmayan ve talebi karşılamayan hammadde ve ara malı ithalatındaki vergi yükünün hafifletilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.