Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İGİAD’ın İnsani Geçim Ücreti Asgari Ücretin Üzerinde Geldi

2023 yılı için belirlenen asgari ücretin açlık sınırının altında kalıp kalmayacağı tartışılırken bir yeni soru işareti daha oluştu. İnsani geçim ücreti hesapları bozdu.
İGİAD’ın İnsani Geçim Ücreti Asgari Ücretin Üzerinde Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD), 2023 yılı için aylık geçim ücreti olarak değerlendirilen insani geçim ücreti (İGÜ) miktarını açıkladı. İGİAD’ın tespit ettiği insani geçim ücreti, geçen hafta açıklanan 8 bin 506 liralık asgari ücretin üzerinde geldi.

İGİAD’ın hesaplamalarına göre İstanbul’da dört kişilik bir ailenin gelecek yıl için aylık insani geçim ücreti 10 bin 606 liraya çıktı.

Ülke genelindeki ortalama için hesaplanan insani geçim ücreti ise aylık 9 bin 318 TL olarak açıklandı.

İGÜ’nün belirlenmesi için ortalama büyüklükte olarak görülen 4 kişilik bir ailenin aylık temel tüketim ihtiyaçlarının yanı sıra eğlence ve kültür harcamaları da hesaplamalara dahil ediliyor.

Söz konusu harcamalar için yapılan hesaplamalarda ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri baz alınıyor. Belirlenen rakam, işverenin çalışanına sağlaması gereken maaşın sınırını oluşturuyor.

GCM Yatırım Banner

İGİAD, çalışanların refahını korumak ve onurlu bir şekilde yaşamını sürdürmesini sağlamak için belirlediği AGÜ ile işverenlere öneride bulunuyor.

Özellikle ülke genelindeki enflasyondan farklı enflasyon oranına sahip olan İstanbul için ayrı bir tutar belirleyen İGİAD, ülkede bölgesel asgari ücrete geçilmesini de öneriyor.

Yoksulluk Sınırı Kasım’da 25 Bin Lirayı Aşmıştı

Son açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarına göre açlık sınırı için sonuçlar değişkenlik gösterse de yoksulluk sınırı için 25 bin lira sınırı aşılmıştı.

Birleşik Kamu-İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu’nun Kasım 2022 açlık-yoksulluk araştırması raporuna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 8 bin 657 lira, yoksulluk sınırı ise 25 bin 422 lira olarak açıklanmıştı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerine göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin 786 TL’ye, yoksulluk sınırı 25 bin 365 TL’ye yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.