Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA: Yenilenebilir Enerji Elektrik Üretiminde Başı Çekecek

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerjinin geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle…
IEA: Yenilenebilir Enerji Elektrik Üretiminde Başı Çekecek
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji kaynaklarının 2025 yılına kadar kömürü geride bırakacağını ve en büyük elektrik üretim kaynağı haline geleceğini açıkladı. Yenilenebilir Enerji Kaynakları 2022 adlı raporda, önemli dalgalanma ve jeopolitik gerilimin olduğu bir dönemde dünyanın elektrik karışımında büyük bir değişiklik olacağına yer veriliyor.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklenen ilk gerçek küresel enerji krizinin, yenilenebilir enerji kaynakları için benzeri görülmemiş bir ivmeyi ateşlediği kaydedildi. IEA açıklamasında, “Yenilenebilir kaynaklar, 2025′in başlarında kömürü geçerek en büyük küresel elektrik üretimi kaynağı olacak” ifadeleri kullanıldı.

IEA: Kriz Yeni Fırsatları Doğuruyor

Tahmine göre kömür, doğal gaz ve nükleer üretimin payındaki düşüşle aynı zamana denk gelecek şekilde, 2027′de dünya çapındaki elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 40′ı yenilenebilir enerjiden karşılanacak.

Analiz, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından küresel enerji piyasalarındaki bozulmanın olduğu bir zamana denk geliyor. Diğer yandan Avrupa Birliği, Rusya’nın en büyük doğal gaz ithalatçısı konumunda.

Savaş iki taraf arasındaki gaz sevkiyatının azalmasına neden oldu. Bu nedenle, büyük Avrupa ekonomileri, önümüzdeki soğuk aylar ve sonrası için alternatif kaynaklardan tedarik sağlamaya çalışıyor. Raporla birlikte yayınlanan bir bildiride IEA, mevcut jeopolitik durumun sonuçlarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Raporda, “Küresel enerji krizi, yenilenebilir enerji tesislerinde keskin bir ivmeye yol açıyor ve dünya çapındaki toplam kapasite artışı önümüzdeki beş yıl içinde neredeyse ikiye katlanacak” ifadeleri yer aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu enerji güvenliği endişelerinin, ülkeleri, fiyatları önemli ölçüde artan ithal fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak için güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelttiği kaydedildi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, küresel enerji krizinin yenilenebilir enerjiyi hızlı büyümenin olağanüstü yeni bir aşamasına” soktuğunu söyledi. Birol, “Dünya, önümüzdeki 5 yılda, önceki 20 yılda yaptığı kadar yenilenebilir enerjiyi artırmaya hazırlanıyor” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.