Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Küresel Enerji Talebinin 2024’te Toparlanmasını Bekliyor

IEA, küresel enerji talebinde bu yıl yaşanması muhtemel bir yavaşlamanın ardından, gelecek toparlanma bekleniyor. Ayrıntılar geliyor...
IEA Küresel Enerji Talebinin 2024’te Toparlanmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), devam eden bir enerji krizi ve ekonomik gerilemenin 2023’te küresel enerji talebindeki büyümeyi yavaşlatması beklendiğini, ancak 2024’te olası bir toparlanmanın daha fazla yenilenebilir kapasitenin geliştirilmesi gerektiği anlamına geldiğini bildirdi.

IEA, enerji tüketimi için küresel büyüme oranının, 2022’deki yüzde 2,3’ten 2023’te yüzde 2’nin biraz altına düşmesini ve COVID 19 öncesi beş yıllık ortalama olan yüzde 2,4’ten daha düşük seviye görülmesini bekliyor.

2014 için İyimser Tahmin

IEA verilerine göre, 2024 için ekonomik görünüm iyileştikçe oranın yüzde 3,3’e yükselmesi bekleniyor. Paris merkezli ajans, yenilenebilir enerjinin bu yıl ve sonraki yıllarda beklenen büyümeyi karşılayacağını ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen gücün önümüzdeki yıl ilk kez toplam küresel güç arzının üçte birini aşacağını tahmin etti.

Raporda, “İklim değişikliği ile ilgili hidroelektrik konusundaki zorlukları öngörmek ve buna göre planlama yapmak, hidro kaynakların verimli ve sürdürülebilir kullanımı için çok önemli olacaktır” ifadeleri yer aldı.

IEA, Çin ve Hindistan’daki emisyon artışlarının yenilenebilir dağıtımın arttığı ve doğal gazın kömürün yerini almaya devam ettiği diğer ülkelerdeki düşüşlerle dengelenmesi beklendiğinden, yenilenebilir büyümenin küresel emisyonları azaltmaya yardımcı olması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Elektrik üretiminden kaynaklanan emisyonlardaki toplam düşüşün yüzde 40’ını Avrupa Birliği oluşturuyor. Bu yılın ilk yarısında, alüminyum, çelik, kağıt ve kimya endüstrileri de dahil olmak üzere enerji yoğun endüstriler yüksek fiyatlar karşısında kullanımlarını kestiklerinden, AB’nin enerji talebinde yüzde 6’lık bir düşüş görüldü.

IEA, nispeten ılıman bir kışın da talebi azaltma üzerinde daha sınırlı bir etkiye sahip olduğunu söyledi. Toptan elektrik fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yol açtığı kesintinin bir sonucu olarak geçen yılki rekor seviyelerinden önemli ölçüde düştü, ancak Avrupa’daki ortalama fiyatlar hala 2019 seviyelerinin iki katından fazla seviyede.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fiyatlar neredeyse 2019 seviyelerine geriledi. Ülkenin talebinin, yavaşlayan ekonomik büyüme nedeniyle 2023’te yüzde 1,7 oranında düşmesi ve 2024’te yüzde 2’ye gerilemesi bekleniyor.

IEA verilerine göre, Çin’de talebin 2022’deki yüzde 3,7’lik ılımlı artışın ardından 2023’te yüzde 5,3 ve 2024’te yüzde 5,1 büyümesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın