Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Küresel Petrol Talebi Tahminini Bu Yıl İlk Kez Düşürdü

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) küresel petrol talebi tahminini yüksek faiz oranları etkisiyle aşağı yönde revize etti. Detaylar şöyle…
IEA Küresel Petrol Talebi Tahminini Bu Yıl İlk Kez Düşürdü
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebi büyüme tahminini bu yıl ilk kez, kötüleşen ekonomik görünümü gerekçe göstererek düşürdü. Dünyanın önde gelen enerji gözlemcisi, küresel petrol talebinin 2023′te günde 2,2 milyon varil artarak günde ortalama 102,1 milyon varile ulaşma yolunda olduğunu bildirdi.

IEA, Çin’in tüm talebin yüzde 70’ini oluşturmasını bekliyor. Bu tahmin, IEA’nın dünya çapındaki büyümede günde 2,4 milyon varillik bir artış öngördüğü geçen ayki rapora göre günde 220.000 varillik bir aşağı yönlü revizyonu temsil ediyor.

IEA, son petrol piyasası raporunda, “İmalat sektöründeki durgunluğun derinleşmesiyle ortaya çıkan kalıcı makroekonomik ters rüzgarlar, 2023 büyüme tahminimizi bu yıl ilk kez daha düşük revize etmemize yol açtı” ifadelerini kullandı.

Ajans, petrol talebinin, son 12 ayda birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede para politikasının dramatik şekilde sıkılaştırılması nedeniyle, zorlu ekonomik ortamın baskısı altına girdiğini belirtti.

Gelecek yıla bakıldığında, IEA talep büyümesinin yavaşlayarak günde 1,1 milyon varile düşmesini bekliyor. Geçen ay IEA , küresel talebin önümüzdeki yıllarda neredeyse durma noktasına geleceğini ve fosil yakıtlardan uzaklaşmaya geçiş hız kazandıkça on yılın sonundan önce zirveye ulaşacağını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Son rapor dün açıklanan ABD Haziran ayı enflasyon verilerini takip ediyor. Düşen enflasyon ile beraber Federal Rezerv’in faiz döngüsünü sona erdirmek üzere olduğu tahminleri yapılıyor.

Petrol fiyatları ise bugün yatay ticaret aralığında hareket ediyor. Ham petrol 75 dolardan işlem görürken, brent petrolün varili 80 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın