Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA: Kritik Minerallere Talep Artıyor Ancak Arz Endişesi Sürüyor

IEA, Kritik Mineraller Piyasa İncelemesi raporunda lityum ve kritik minerallere olan talepte önemli artış olduğunu kaydetti.
IEA: Kritik Minerallere Talep Artıyor Ancak Arz Endişesi Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), düşük ve sıfır emisyonlu teknolojilere odaklanan bir geleceğin anahtarı olan kritik minerallere olan talebin arttığını ve enerji endüstrisinin sürekli artan ihtiyaçlarının önemli bir itici güç olarak görüldüğünübildirdi.

Paris merkezli kuruluş, Kritik Mineraller Piyasa İncelemesi raporunda, 2017 ile 2022 arasındaki dönemde lityum talebinde üç kat artış, kobalt talebinde yüzde 70 artış ve nikel talebinde yüzde 40 artış görüldüğünü kaydetti.

Enerji Sektöründen Talep Büyük

IEA’nın Kritik Mineraller Piyasa İncelemesi, artışın arkasındaki ana faktörün enerji sektöründen gelen talep olduğunu söyledi. Rapora göre kritik minerallerin geliştirilmesine yapılan yatırım 2022′de yüzde 30, 2021′de yüzde 20 artış gördü. Lityum geliştirmede uzmanlaşan şirketlerin harcamalarında yüzde 50′lik bir artış kaydetti ve onu bakır ve nikel geliştiren şirketler takip etti.

IEA, kritik mineraller sektörü için planlanan tüm projelerin meyvelerini vermesi durumunda, hükümetler tarafından açıklanan iklim taahhütlerini karşılamak için yeterli arz olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, projelerde gecikme riskinin yanı sıra arzın yeterliliği konusunda rehavete kapılmak için teknolojiye özgü eksiklikler gibi zorlukların olduğu uyarısı yapıldı. Enerji geçişi için çok önemli olan minerallerin pazar büyüklüğü, son beş yılda iki katına çıkarak 2022′de 320 milyar dolara ulaştı. Kritik mineraller sektöründeki start-up’lar geçen yıl rekor bir rakama ulaşarak 1,6 milyar dolar topladı.

GCM Yatırım Banner

IEA, piller ve solar PV gibi teknolojilerin de rekor düzeyde konuşlandırılmasının kritik mineral pazarlarında benzeri görülmemiş bir büyüme sağladığını söyledi. Raporda, son birkaç yılda arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda sınırlı ilerleme kaydedildiği belirtilerek, durumun bazı durumlarda daha da kötüleştiğine yer verildi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, dünya çapında temiz enerji geçişleri için çok önemli bir anda, enerji ve iklim hedeflerine ulaşmak için çok önemli olan kritik mineraller pazarındaki hızlı büyümenin kendilerini cesaretlendirdiğini söyledi.

Birol, büyük zorlukların devam ettiğini belirterek, “Kritik mineraller için tedarik zincirlerinin güvenli ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için daha çok şey yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın